EN | UA
EN | UA

Підтримка Медзнат

Назад
Сучасний погляд на роль невропатичного компоненту в патогенезі болю у спині Сучасний погляд на роль невропатичного компоненту в патогенезі болю у спині
Сучасний погляд на роль невропатичного компоненту в патогенезі болю у спині Сучасний погляд на роль невропатичного компоненту в патогенезі болю у спині


Біль є найчастішою причиною, із приводу якої пацієнти звертаються по медичну допомогу.

Біль у спині за масштабами фінансових витрат перевершує лише головний біль. Аналіз даних глобального тягаря хвороб 2017 р. показав, що БС стабільно посідає перше місце серед причин непрацездатності населення багатьох країн світу та є причиною втрати 21,7 млн років життя, скоригованих на інвалідність.

Визначення типу болю має велике значення у виборі лікувальної тактики. Біль поділяють на ноцицептивний, невропатичний, психогенний та змішаний.

Невропатичний біль (НБ) є наслідком первинного ушкодження провідних шляхів больової чутливості на будь-якому рівні від периферичних нервів, закінчуючи корою головного мозку. Причина цього феномена – ​залучення в патологічний процес структур, які формують біль на рівні ЦНС.

За даними низки європейських досліджень, НБ зустрічається приблизно у третини пацієнтів із хронічним БНДС (біль у нижній ділянці спини). Особливостями перебігу НБ є персистуючий характер, довга тривалість, різноманіття сенсорних проявів (гіперестезія, гіпералгезія, аллодінія, випадіння різних видів чутливості), поєднання з вегетативними (зниження кровотоку, гіпер-/гіпогідроз у больовий області) й руховими порушеннями, неефективність анальгетиків.

У патогенезі психогенного болю виділяють кілька провідних механізмів: рефлекторне напруження м’язів унаслідок емоційних перевантажень, розвиток соматоформних порушень, марення або больових галюцинацій. Немає єдиної думки, чи може біль бути виключно психогенним. Відомо, що більшість пацієнтів із депресією страждають на ХБС. І навпаки, біль часто веде до появи тривожності, напруженості та посилення сприйняття болю.

Часто біль має змішаний характер, і в ньому виділяються як ноцицептивний, так і невропатичний компоненти.

Виділяють три основні причини БНДС (діагностична тріада):

1. Неспецифічний (скелетно-м’язовий) біль – ​8590% випадків.

2. Специфічна причина – ​до 7% випадків: пухлини, зокрема метастатичні; спондилоартрит, запалення, переломи хребців і захворювання внутрішніх органів.

3. Біль, спричинений компресійною радикулопатією, поперековим стенозом, – 47% випадків.

Місцеві та системні причини, що зумовлюють стійке скорочення м’язів, формування міофасціальних тригерних точок, які з’являються внаслідок місцевого збільшення концентрації простагландину, брадикініну, серотоніну, норадреналіну, фактора некрозу пухлини (ФНП), інтерлейкіну. Нелікована  активна тригерна точка може бути периферичним вторинним вогнищем болю, здатним запускати та підтримувати центральну сенсибілізацію, і джерелом ХБС у поперековій ділянці.

При радикулопатії біль у попереку виникає як наслідок механічної компресії корінців, асептичного запалення у корінцевій зоні та периневральних структурах. При цьому розвиваються набряк, ішемія, мікроциркуляторні розлади, зумовлені вивільненням прозапальних цитокінів із пульпозного ядра диска в епідуральний простір.

У цих умовах підвищується збудливість ноцицепторів, з’являються вогнища патологічної ектопічної імпульсації, що призводить до сенситизації спінальних і супраспінальних ноцицептивних нейронів. Біль має змішаний характер – ​окрім ноцицептивного наявний і невропатичний компонент.

Біль посилюється при розтягуванні поперекових м’язів і має ниючий, тягнучий характер. У поперековому відділі хребта обмежуються рухи, об’єктивно виявляються напруження м’язів, ділянки локального м’язового ущільнення. Симптоми випадання часто відсутні. Нерідко на тлі м’язово-тонічного формується міофасціальний больовий синдром. Важливими факторами, що призводять до його розвитку на поперековому рівні, є антифізіологічні пози, патологія великих суглобів нижніх кінцівок, переохолодження, захворювання системи кровообігу.

Звуження міжхребцевих отворів внаслідок дегенеративно-дистрофічних змін ХБС зумовлює не тільки компресію корінців, але й судинні порушення.

За тривалого персистуючого перебігу вертеброгенні больові синдроми можуть набувати рис невропатичного болю.

Відомо, що розвиток невропатичного компонента больового синдрому пов’язаний із сегментарною демієлінізацією корінцевого апарату, яка призводить до порушення збалансованості проведення потоків імпульсів по швидко- і повільнопровідних чутливих волокнах, впливаючи на систему контролю «воріт» болю. Дане положення зумовлює необхідність включення до схем лікування БС препаратів, що діють на регенерацію ушкоджених нервів та усунення БНДС, таких як біль, печіння, парестезії.

Наявність невропатичного компонента в осіб із хронічним БНДС значно ускладнює лікування, оскільки більшість стандартних анальгетиків неефективні в цьому випадку.

Огляд підготовлено за матеріалами:

В.М. Міщенко, К.В. Харіна, Біль у спині: сучасний погляд на патогенез та лікування.Здоров’я України, тематичний випуск «Неврологія, Психіатрія, Психотерапія» № 3 (54), 2020 р, С 27-30

Посилання на джерело: https://health-ua.com/article/62303-bl-uspin--suchasnij-poglyad--napatogenez-talkuvannya

1NB-06-07-2021-RX2-7.2


Витяг з інструкцій для медичного застосування препаратів:

НЕЙРОБІОН (розчин для ін’єкцій). Код АТС А11D B. Препарати вітаміну В1 в комбінації з вітаміном В6 та/або вітаміном В12. СКЛАД: 1 ампула (3 мл) містить тіаміну гідрохлориду (вітамін В1) 100 мг, піридоксину гідрохлориду (вітамін В6) 100 мг, ціанокобаламіну (вітамін В12) 1 мг. ФАРМАКОДИНАМІКА. Терапевтичне застосування вітамінів В1, В6 і В12 компенсує їх недостатнє надходження з їжею і таким чином забезпечує наявність в організмі необхідної кількості коферментів. В експериментах на тваринах і в клінічних дослідженнях була показана антиноцицептивна дія вітамінів В1, В6 і В12. ПОКАЗАННЯ. Неврологічні захворювання, спричинені недостатністю вітамінів В1, В6 і В12 тяжкого ступеня, що не може бути усунута за допомогою пероральних засобів. СПОСІБ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ДОЗИ. По 1 ампулі на добу до зняття гострих симптомів. у випадках помірної тяжкості: по 1 ампулі 1-3 рази на тиждень. ПРОТИПОКАЗАННЯ. Підвищена чутливість до діючих речовин або до будь-якої з допоміжних речовин. Вітамін В1 протипоказаний при алергічних захворюваннях. Вітамін B6 протипоказаний при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки у стадії загострення (оскільки можливе підвищення кислотності шлункового соку). Вітамін B12 протипоказаний при еритремії, еритроцитозі, тромбоемболії. ПОБІЧНІ РЕАКЦІЇ. З боку нервової системи, травного тракту, імунної системи, інші. РП № UA/5409/02/01. Наказ МОЗУ № 1299 від 01.12.2016. КАТЕГОРІЯ ВІДПУСКУ. за рецептом. ВИРОБНИК. Мерк Хелскеа КГаА, Німеччина;СЕНЕКСІ HSC, Франція. Заявник. Пі енд Джі Хелс Джермані ГмбХ, Німеччина. Представлено в Україні «Д-р Редді’с Лабораторіс Лтд», Індія.


НЕЙРОБІОН (таблетки). Код АТС А11D B. Препарати вітаміну В1 в комбінації з вітаміном В6 та/або вітаміном В12. СКЛАД: 1 таблетка містить тіаміну дисульфіду (вітаміну В1) 100 мг, піридоксину гідрохлориду (вітаміну В6) 200 мг, ціанокобаламіну (вітаміну В12) 240 мкг. ФАРМАКОДИНАМІКА. Застосування вітамінів B1, B6 та B12 у ряді больових моделей у щурів показало антиноцицептивну активність із переважаючою ефективністю такої комбінації над прийомом окремих компонентів. ПОКАЗАННЯ. Неврологічні захворювання, викликані дефіцитом вітамінів групи B. СПОСІБ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ДОЗИ. Рекомендована доза становить 1 таблетку на добу. ПРОТИПОКАЗАННЯ. Підвищена чутливість до діючих речовин або до будь-якої з допоміжних речовин; застосування дітям та підліткам через високий вміст активних речовин. Вітамін В6 протипоказано застосовувати при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки у стадії загострення (оскільки можливе підвищення кислотності шлункового соку). Вітамін B12 протипоказано застосовувати при еритремії, еритроцитозі, тромбоемболії. Вітамін В1 протипоказано застосовувати у пацієнтів з алергічними захворюваннями в разі реакції гіперчутливості на вітамін В1. ПОБІЧНІ РЕАКЦІЇ. З боку нервової системи, травного тракту, імунної системи, інші. РП № UA/5409/01/01. Наказ МОЗУ №1299 від 01.12.2016. КАТЕГОРІЯ ВІДПУСКУ. За рецептом. ВИРОБНИК. Пі енд Джі Хелс Острія ГмбХ енд Ко. ОГ, Австрія. Заявник. Пі енд Джі Хелс Джермані ГмбХ, Німеччина. Представлено в Україні «Д-р Редді’с Лабораторіс Лтд», Індія.

Інформація для спеціаліста в області охорони здоров’я.
За додатковою інформацією звертайтесь за адресою: ТОВ «Др. Редді'с Лабораторіз» Столичне шосе, 103, оф. 11-А, м. Київ, Україна, 03131, тел.




Коментарі (0)

Рекомендації

Ви хочете видалити цей коментар? Будь ласка, вкажіть коментар Невірний текстовий зміст Текст не може перевищувати 1000 символів Щось пішло не так Скасувати Підтвердити Підтвердити видалення Приховати відповіді Вид Відповіді дивитися відповіді ua
Спробуй: