Ішіас (люмбоішіалгія) - це
поширений периферичний невропатичний біль, який в основному викликається грижею
поперекового диска або асептичним запаленням. Сильний біль при ішіасі пульсує
поперек та уздовж сідниці, далі впродовж задньої частини стегна та гомілки.
Ішіас викликає суттєву соціальну дезадаптацію у пацієнтів, стає причиною втрати
працездатності, знижує якість життя
– і тому є актуальною проблемою сучасної
медицини.
Люмбоішіалгія або ішіас – це виснажливий стан, при якому пацієнт відчуває біль та парестезії в області розподілу сідничного нерва або пов’язаного з ним попереково-крижового нерва. Больовий синдром при ішіасі є прямим наслідком патології сідничного нерва або корінця сідничного нерва [1].
Згідно даних, опублікованих в «The Lancet», біль у попереку був основною причиною інвалідності з 1990 по 2015 рік, близько 60% болю в попереку був ішіас. У країнах Європи на ішіас страждають 5 з кожних 1000 людей. В Америці 25% витрат на медичне страхування припадає на лікування радикуліту, а у Великій Британії прямі або непрямі витрати на ішіас становлять 4,3 мільярда фунтів стерлінгів [1].
Маючи до 2 см в діаметрі, сідничний нерв є найбільшим нервом в організмі і складається з нервових корінців L4-S2, які зливаються в порожнині малого тазу. Потім сідничний нерв виходить з таза через сідничний отвір ззаду. Далі сідничний нерв входить у задню частину стегна і проходить через двоголовий м’яз стегна. Нарешті, сідничний нерв закінчується в в підколінній ямці, даючи початок великогомілковому і загальному малогомілковому нервам. Сідничний нерв забезпечує пряму рухову функцію підколінним сухожиллям, приводячим суглобам нижніх кінцівок і непряму рухову функцію литкових м’язів, передніх м’язів гомілки та деяких внутрішніх м’язів стопи [2,3].
Біль при ішіасі часто посилюється при згинанні поперекового відділу хребта, скручуванні або кашлі. Важливо знати, що більшість випадків ішіасу є результатом запального стану, що призводить до подразнення сідничного нерва. І навпаки, пряме стиснення нерва призводить до більш серйозної моторної дисфункції.
Огляд сучасних джерел свідчить, що ішіас є поширеним периферичним невропатичним болем, який здебільшого викликаний грижами диска поперекового відділу або асептичним запаленням. Основним симптомом ішіасу є біль у попереку, що іррадіює вздовж сідниці, задньої поверхні стегна та гомілки, а також стопи. Ішіас не тільки проявляється ірадіюючим болем, парестезією, але й призводить до зниження сили м’язів та аномальних рефлексів у сідницях. Встановлено, що крім фізіологічного болю, пацієнти можуть виражати деякі негативні емоції, включаючи тривогу та депресію. Ішіас також погано впливає на якість життя та працездатність пацієнтів [3].
Будь-який стан, який може структурно впливати або здавлювати сідничний нерв, може викликати симптоми ішіасу. Найпоширенішою причиною ішіасу є грижа або випинання поперекового міжхребцевого диска. У людей похилого віку стеноз поперекового відділу хребта також може викликати ці симптоми. Спондилолістез або зміщення одного хребця відносно іншого також може призвести до симптомів ураження сідничного нерва. Крім того, поперековий або тазовий м’язовий спазм чи запалення може вразити корінець поперекового або крижового нерва, спричиняючи симптоми ішіасу. Люмбоішіалгію також викликають новоутворення хребта та метастази, епідуральні гематоми або абсцеси, що треба враховувати при проведенні диференційної діагностики [4].
Більшість випадків ішіасу зникають менш ніж за 4-6 тижнів без довгострокових ускладнень, навіть якщо не звертатися за медичною допомогою. Але у більш важких випадках або при наявності неврологічного дефіциту пацієнт може мати тривалий курс відновлення. Люмбоішіалгія за умов неповноцінного курсу лікування може ускладнюватися посиленням болю з часом та хронізацією процесу, парестезіями та втратою м’язової сили в ураженій нозі, порушеннями функції кишечника та/або сечового міхура [5].
Існує багато причин ішіасу, тому з цим розладом найкраще можна впоратися за допомогою міжпрофесійної команди медичних працівників, яка включає хірургів-ортопедів, остеопатів і мануальних терапевтів, фізіотерапевтів, неврологів, реабілітаційних медсестер і фахівців з болю. Якщо немає гострого здавлення спинномозкових нервів, більшість випадків ішіасу найкраще лікувати консервативно. Що також важливо для вирішення проблеми ішіасу – це навчання пацієнта. Лікар та медсестра повинні заохочувати пацієнтів схуднути, записатися на програму фізичної терапії, вживати вітаміни для покращення функціональної здатності нервової системи [6,7].
1-NB-14-12-2021-Rx2-7.2
Джерела:
1. Zhang Y, Zhang Y, Chen X, et al. Acupoint catgut embedding for the treatment of sciatica: A protocol for a systematic review. Medicine (Baltimore). 2021;100(1):e23951.
2. Füssel S, Janka M, Unterpaintner I, Schuh A. Bandscheibe auf Abwegen [Lumboischialgia due to intradural lumbar disc herniation]. MMW Fortschr Med. 2015 May 28;157(10):5. German.
3. Lassere MN, Johnson KR, Thom J, Pickard G, Smerdely P. Protocol of the randomised placebo controlled pilot trial of the management of acute sciatica (SCIATICA): a feasibility study. BMJ Open. 2018;8(7):e020435.
4. Hashemi M, Halabchi F. Changing Concept of Sciatica: A Historical Overview. Iran Red Crescent Med J. 2016;18(2):e21132. 5. Alrwaily M, Almutiri M, Schneider M. Assessment of variability in traction interventions for patients with low back pain: a systematic review. Chiropr Man Therap. 2018;26:35.
6. Altun I, Kuruta EB. Vitamin B complex and vitamin B12 levels after peripheral nerve injury. Neural Regen Res. 2016;11(5):842-845.
7. El Soury M, Fornasari BE, Carta G, Zen F, Haastert-Talini K, Ronchi G. The Role of Dietary Nutrients in Peripheral Nerve Regeneration. Int J Mol Sci. 2021;22(14):7417.
Коментарі (0)