EN | UA
EN | UA

Підтримка Медзнат

Назад

Нейробіон - оригінальний В-вітамінний комплекс з найширшою доказовою базою при гострому та хронічному болю в спині

біль у спині біль у спині
біль у спині біль у спині

Систематизація болю на гострий та хронічний дозволяє вибрати правильний алгоритм ведення конкретного пацієнта, заснований на принципах доказової медицини. Останнім часом увагу дослідників привертає можливість використання в якості ад'ювантної терапії при всіх видах болю комплексу вітамінів групи В (В1, В6, В12) [1, 2].

Вибір препарату для включення в алгоритм протибольової терапії грунтується на здатності даного препарату впливати на механізми, що лежать в основі формування болю. В даний час є переконливі дані про можливості вітамінів групи В впливати на передачу больового імпульсу, що обумовлено безпосередніми ефектами трьох вітамінів, що входять до складу комплексу [1, 2].

Відомо, що вітамін В1 (тіамін) призводить до зменшення гіперзбудливості нейронів спинномозкових гангліїв, підсилює опіоідергічні механізми, перешкоджає проведенню болю по спінальним і супраспінальним шляхам і його сприйняття в таламусі [3]. Крім того, вітамін В1 покращує енергетичний метаболізм вуглеводів в нервовій тканині, активізує пентозофосфатний шлях метаболізму глюкози [4, 5]. 

Вітамін В6 (піридоксин) бере участь у метаболізмі амінокислот і синтезі сфінголіпідів, що входять до складу мієлінової оболонки нервів. Вітамін В6 бере участь в синтезі нейротрансмітерів: ацетилхоліну, ГАМК, дофаміну, серотоніну, норадреналіну [5]; сприяє зниженню депресивних проявів і дратівливості; поліпшує регенерацію нервів за рахунок активації синтезу транспортних білків в нервових волокнах; має виражену антиоксидантну дію [6]. 

B12 грає важливу роль в біосинтезі ацетилхоліну, в процесах мієлінізації нервових волокон. Конвертуючись в кофермент ціанокобаламін, він включається в синтез нуклеїнової кислоти і протеїну, бере участь в синтезі фосфоліпідів і катехоламінів [3, 7].  Метильна група використовується в синтезі метіоніну і фосфатидилхоліну, які є невід'ємною складовою мембрани клітин [8].

Численними дослідженнями доведено, що комбінація вітамінів групи В - В1, В6 і В12 надає кращу знеболювальну дію, ніж монотерапія будь-яким з цих вітамінів [9]. Це послужило підставою для створення трикомпонентного комплексу вітамінів групи В - препарату Нейробіон. Поєднуючи ефекти трьох вітамінів, Нейробіон гальмує ноцицептивну активність в нейронах задніх рогів спинного мозку і таламуса, пригнічує синтез і / або блокує дії медіаторів запалення і підсилює антиноцицептивну активність, що забезпечує його ефективність в терапії гострого і хронічного болю.


Нейробіон - оригінальний комплексний препарат нейротропних вітамінів групи В, з'явився на фармацевтичному ринку більше 40 років тому. Весь цей час він з успіхом застосовується для лікування болю в спині більше ніж в 70 країнах світу. Комплекс вітамінів В1, В6 і В12 в препараті Нейробіон знаходиться в максимально збалансованому співвідношенні доз, що забезпечує його високу аналгетичну ефективність [1].

Нейробіон відрізняється високим профілем безпеки, що обумовлено відсутністю в складі лідокаїну, здатного викликати важкі алергічні реакції [10].

Важливою перевагою Нейробіона при лікуванні пацієнтів з гострим болем у спині є його здатність посилювати аналгетичний і протизапальний ефект НПЗП при їх спільному застосуванні.

У рандомізованому подвійному сліпому контрольованому дослідженні оцінювався вплив Нейробіона на успіх аналгезії, що досягається диклофенаком у пацієнтів з гострим люмбаго [11]. В ході дослідження 372 хворих на протязі 7 днів отримували двічі на день диклофенак 50 мг + Нейробіон (n = 187), або монотерапію диклофенаком 50 мг (n = 185). Було встановлено, що через 3 дня лікування статистично достовірно більша кількість пацієнтів в групі комбінованої терапії (n = 87, 46,5%) припинило лікування внаслідок досягнутого успіху в порівнянні з монотерапією диклофенаком (n = 55; 29%; p = 0,0005). Більш того, комбінована терапія давала більш високі результати щодо зниження болю, поліпшення рухливості, функціональності.

У дослідженні G. Schwieger оцінювали вплив тривалої терапії Нейробіоном на частоту безрецидивного перебігу гострого корінцевого синдрому в шийній або попереково-крижової області. 30 пацієнтів з гострою фазою корінцевого синдрому отримували протягом 3 тижнів комбіновану терапію Нейробіоном і диклофенаком, в наступні 6 місяців - Нейробіоном. Іншим 29 пацієнтам з гострою фазою корінцевого синдрому призначали тільки диклофенак, а потім - плацебо протягом 6 місяців. Констатовано статистично значиме зменшення кількості рецидивів корінцевого синдрому в групі, що одержувала терапію Нейробіоном (32% проти 60% в групі плацебо). Значно більшим (43 проти 16%) було число пацієнтів без больового синдрому протягом 6 місяців в групі, що одержувала Нейробіон [12].

Можливості ефективного поєднання терапії НПЗП і препарату Нейробіон були доведені і при хронічному болю.

Згідно з результатами великого багатоцентрового дослідження, проведеного N. Zollner et al. [13], який об'єднав 400 пацієнтів з хронічним болем у спині, комбінація Нейробіон + диклофенак характеризувалася тенденцією до більшої ефективності. Терапевтичний ефект спостерігався в більш короткі терміни при використанні комбінації препаратів, ніж при лікуванні одним диклофенаком, при цьому результати комбінованої терапії були краще [13].

 

ВИСНОВКИ

Згідно Європейських клінічних рекомендацій, рекомендацій NICE і вітчизняних протоколів, заснованим на доказовій медицині, в комплексній терапії гострого і хронічного болю в спині можливе застосування В-вітамінних комплексів як ад'ювантних засобів, що підвищують ефективність знеболюючої дії НПЗП і поліпшують регенерацію нервів.

Серед всіх В-вітамінних комплексів найширшої власної доказовою базою володіє Нейробіон - оригінальний комплексний препарат нейротропних вітамінів групи В (В1, В6, В12). Він володіє максимально збалансованим співвідношенням доз і має дві лікарські форми - для парентерального і перорального застосування.  Численними рандомізованими клінічними дослідженнями продемонстрована висока ефективність препарату Нейробіон в комплексній терапії гострого і хронічного болю.  Застосування препарату Нейробіон призводить до більш виразного аналгетичного ефекту, скорочення тривалості рецидиву болю, зменшення часу призначення НПЗП, що супроводжується кращим профілем безпеки усунення больових синдромів [1].



Огляд підготовлено за матеріалами:

1.  Товажнянская Е.Л., Некрасова Н.А., Марковская Е.Л., Каук О.И., Соловьева Е.Т. Нейробион — оригинальный В-витаминный комплекс с самой широкой доказательной базой при острой и хронической боли в спине, Международный неврологический журнал ТОМ 16, №2, 2020, С. 99 – 105

2. Морозова О.Г. Современные подходы к диагностике и лечению миофасциальной боли в спине. https://laesus-de-liro.livejournal.com/71407.html.

3. Alvarado AM, Navarro SA Complex B vitamins: Physiology and Therapeutic Effect on Pain. American Journal of Pharmacological Sciences. 2016. V. 4. № 2. P. 20-27.

4.  Ang CD, Alviar MJ, Dans AL, Bautista-Velez GG, Villaruz-Sulit MV, Tan JJ, Co HU, Bautista MR, Roxas AA Vitamin B for treating peripheral neuropathy. Cochrane Database Syst. Rev. 2008 Jul. 16. (3). CD004573.

5.  Жаркова Т.Р. Нейротропная терапия сенсорного дефицита у пациентов с радикулопатией. Фарматека. 2011. № 19. (232).

6.  Спринсян Т. Клиническая эффективность витаминов группы В в лечении нейрогенных болевых синдромов. https://www.health-ua.com/pics/pdf/ZU_2012_13-14/19.pdf.

7.  Puntambekar P., Basha MM, Zak IT, Madhavan R. Rare sensory and autonomic disturbances associated with vitamin B12 deficiency. Department of Neurology, Wayne State University School of Medicine / Detroit Medical Center. J. Neurol. Sci. 2009. 287 (1-2). 285-7. Epub. 2009 Aug. 31.

8. Mauro GL et al. Vitamin B12 in low back pain: a randomised, double-blind, placebo-controlled study. Eur. Rev. Med. Pharmacol. Sci. 2000. 4 (3). 53-8.

9. Данилов А.Б. Витамины группы В в лечении боли. Лечащий врач. 2009. № 9. С. 1-3.

10. Баринов А.Н. Комплексное лечение тоннельных невропатий тазового пояса при патологии поясничного отдела позвоночника. Лечащий врач. 2013. № 7. С. 87-92.

11. Mibielli MA, Geller M., Cohen JC et al. Diclofenac plus B vitamins versus diclofenac monotherapy in lumbago: the DOLOR study. Curr. Med. Res. Opin. 2009. Vol. 25. № 11. P. 2589-2599.

12. Schwieger G. Zur Frage der Rezidivprophylaxe von schmerzhaften Wirbewlsaulensyndromen durch B-Vitamine. Ergebnisse einer randomisierten Doppelblindstudie, Neurobion forte (Vitamin B1, B6, B12) gegen Placebo. https://medi.ru/info/10987/

13. Zollner N. et al. Klinische Bedeutung von Vitamin B1, B6, B12 in der Schmerztherapie. Steinkopff Verlag. Darmstadt, 1988.

14. Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Нейробіон, розчин для ін’єкцій по 3 мл в ампулі. РП № UA/5409/02/01. Наказ МОЗУ № 1299 від 01.12.2016; Зміни внесені Наказ МОЗУ №1957 від 25.08.2020.

15. Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Нейробіон, таблетки, вкриті оболонкою, РП № UA/5409/01/01. Наказ МОЗУ №1299 від 01.12.2016. Зміни внесені Наказ МОЗУ №1957 від 25.08.2020.

 

 

Витяг з інструкції для медичного застосування лікарського засобу Нейробіон (розчин для ін’єкцій). Код АТС А11D B. Препарати вітаміну В1 в комбінації з вітаміном В6 та/або вітаміном В12. Склад: 1 ампула (3 мл) містить тіаміну гідрохлориду (вітамін В1) 100 мг, піридоксину гідрохлориду (вітамін В6) 100 мг, ціанокобаламіну (вітамін В12) 1 мг. Фармакодинаміка. Терапевтичне застосування вітамінів В1, В6 і В12 при різних захворюваннях нервової системи спрямовано на те, щоб компенсувати одночасно існуючу недостатність і стимулювати природні механізми відновлення. Показання. Неврологічні захворювання, спричинені недостатністю вітамінів В1, В6 і В12 тяжкого ступеня, що не може бути усунута за допомогою пероральних засобів. Спосіб застосування та дози. По 1 ампулі на добу до зняття гострих симптомів. у випадках помірної тяжкості: по 1 ампулі 1-3 рази на тиждень. Протипоказання. Гіперчутливість, алергічні захворювання, виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки у стадії загострення. Еритремія, еритроцитоз, тромбоемболія. Побічні реакції. З боку нервової системи, травного тракту, імунної системи, інші. РП № UA/5409/02/01. Наказ МОЗУ   №2405 від 03.11.2021. Категорія відпуску. за рецептом. Виробник. СЕНЕКСІ HSC (повний цикл виробництва), Франція. Представлено в Україні «Д-р Редді’с Лабораторіс Лтд», Індія.

Витяг з інструкції для медичного застосування лікарського засобу Нейробіон (таблетки). Код АТС А11D B. Препарати вітаміну В1 в комбінації з вітаміном В6 та/або вітаміном В12. Склад: 1 таблетка містить тіаміну дисульфіду (вітаміну В1) 100 мг, піридоксину гідрохлориду (вітаміну В6) 200 мг, ціанокобаламіну (вітаміну В12) 240 мкг. Фармакодинаміка. Терапевтичне застосування вітамінів В1, В6 і В12 при різних захворюваннях нервової системи спрямовано на те, щоб компенсувати одночасно існуючу недостатність і стимулювати природні механізми відновлення. Показання. Неврологічні захворювання, викликані дефіцитом вітамінів групи B. Спосіб застосування та дози. Рекомендована доза становить 1 таблетку на добу. Протипоказання: Гіперчутливість, алергічні захворювання, виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки у стадії загострення. Еритремія, еритроцитоз, тромбоемболія. Побічні реакції. З боку нервової системи, травного тракту, імунної системи, інші. Категорія відпуску: за рецептом. Виробник. Пі енд Джі Хелс Острія ГмбХ енд Ко. ОГ, Австрія. РП UA/5409/01/01. Наказ МОЗУ №2128 від 01.10.2021.

За додатковою інформацією звертайтесь за адресою: ТОВ «Др. Редді'с Лабораторіз» Столичне шосе, 103, оф. 11-А, м. Київ, Україна, 03026, тел. +380444923173. Інформація про лікарський засіб, призначена для медичних і фармацевтичних працівників. Перед призначенням ознайомтесь з інструкцією для медичного застосування лікарського засобу. При розбіжності версії в Держреєстрі з опублікованою тут користуйтеся версією інструкції в Держреєстрі: http://www.drlz.com.ua. NB-05.09.2024-Rx2-7.1.

Коментарі (0)

Рекомендації

Ви хочете видалити цей коментар? Будь ласка, вкажіть коментар Невірний текстовий зміст Текст не може перевищувати 1000 символів Щось пішло не так Скасувати Підтвердити Підтвердити видалення Приховати відповіді Вид Відповіді дивитися відповіді ua
Спробуй: