EN | UA
EN | UA

Підтримка Медзнат

Назад

Вплив догляду за онуками на когнітивне функціонування літніх людей. Чи має значення, що бабусі, дідусі та онуки роблять разом?

когнітивні порушення когнітивні порушення
когнітивні порушення когнітивні порушення

Життя бабусь і дідусів помітно перетинається з життям їхніх онуків в західних суспільствах. Бабусі й дідусі відіграють активну допоміжну роль у сім’ях: як у Сполучених Штатах, так і в Європі, близько 50% бабусь і дідусів у тій чи іншій формі беруть участь в догляді за онуками. Вважається, що турбота про онуків належить до тих видів діяльності, які допомагають літнім людям підтримувати когнітивне функціонування. Проте дотепер вплив цієї активності на когнітивні функції був не достатньо вивчений.

Валерія Бордон з Віденського університету (Австрія) разом з колегами з Англії та Італії уперше дослідили зв’язки між турботою про онуків і когнітивним функціонуванням бабусь і дідусів з урахуванням різноманітних видів діяльності, які виконують бабусі, дідусі та онуки, проводячи разом час. Дослідники скористалися даними останньої хвилі англійського довготривалого дослідження старіння (English Longitudinal Study of Ageing, ELSA), що включає інформацію про спільну діяльність бабусь, дідусів та онуків (хвиля 8, опитування проведені в 2016-2017 роках). Із загального архіву 8445 інтерв’ю остаточну вибірку склали 2735 жінок і 2097 чоловіків у віці 50–80 років, які мали хоча б одну дитину з онуками. Когнітивне функціонування в дослідженні ELSA вимірювалося за допомогою чотирьох тестів: 1) вільність мовлення (назвати стільки тварин, скільки вони можуть пригадати протягом однієї хвилини), 2) негайне відтворення (10 поширених слів), 3) відкладене відтворення та 4) обчислення. Таким чином, «кристалізовані» компоненти пізнання (набуті знання) були охоплені за допомогою тесту на плавність мовлення, а інші три тести, оцінювали «гнучкий інтелект» та робочу пам’ять.

Основною змінною, що вивчалася в зв’язку з когнітивними функціями, було, по-перше, чи залучений респондент у догляд за якимось зі своїх онуків. По-друге, в статистичному аналізі по черзі враховували один із наступних видів активності, яку виконують бабусі й дідусі з онуками: допомога онуку з виконанням домашнього завдання; ігри з онуками та/або участь у дозвіллі з ними; догляд за онуками, коли вони ночують у бабусь і дідусів без батьків; догляд за онуками, коли вони хворіють; приготування страв для онуків; супровід онуків до дитячого садочку, ігрової групи чи школи; просто перебування поруч з онуками на випадок, якщо їм щось знадобиться. Також в аналіз включили контроль за соціально-демографічними змінними (вік, освіта, сімейний стан), статусом активності (дідусі та бабусі, що працюють; пенсіонери; інше) та участю в соціальних заходах.

Попередні результати дослідження Bordone і співавторів були представлені на Міжнародній конференції наукового вивчення популяції, яка відбулася 5-10 грудня в м. Хайдерабад, Індія. Найперше, що було виявлено, що серед бабусь і дідусів ті, хто доглядає за онуками, мають у середньому вищі когнітивні показники, ніж ті, хто не піклується про онуків. При цьому більш активне залучення до догляду за онуками (наприклад, проведення дозвілля з онуками та допомога їм у виконанні домашнього завдання) пов’язане з кращим когнітивним функціонуванням бабусь і дідусів, ніж у випадку простого перебування поруч або якщо онуки залишаються на ніч. Розглянувши частоту надання допомоги, автори виявили, що у випадку допомоги онукам з домашніми завданнями, чим вища частота залучення, тим вищими були результати когнітивних тестів бабусь та дідусів. Ефект спільного дозвілля з онуками подібний до ефекту спільного виконання домашніх завдань. 

Загалом, результати аналізу показують, що турбота про онуків позитивно впливає на когнітивне функціонування бабусь і дідусів. Це особливо відчутно для бабусь, які продемонстрували покращення за всіма чотирма когнітивними тестами. Коли бабусі й дідусі допомагають своїм онукам виконувати домашнє завдання або мають спільне дозвілля, позитивний вплив на пізнання, як правило, сильніший, особливо на плавність мовлення.

Джерело:

Valeria Bordone, Bruno Arpino, Giorgio Di Gessa. The effect of grandchild care on older people’s cognitive functioning: Does it matter what grandparents and grandchildren do together? Long abstract prepared for the IUSSP International Population Conference 2021. Доступ за посиланням (21.08.2023): https://ipc2021.popconf.org/abstracts/210720

Дана інформація є узагальненою та не може використовуватись для лікування. 

11COG-21-08-2023-Rx2-9.4

Що нового?

Турбота про онуків позитивно впливає на когнітивне функціонування бабусь і дідусів.

Коментарі (0)

Рекомендації

Ви хочете видалити цей коментар? Будь ласка, вкажіть коментар Невірний текстовий зміст Текст не може перевищувати 1000 символів Щось пішло не так Скасувати Підтвердити Підтвердити видалення Приховати відповіді Вид Відповіді дивитися відповіді ua
Спробуй: