Незважаючи на широкий спектр бБПРП, терапія першої та другої лінії при РА залишається недостатньо вивченою. Дослідження не показали суттєвих відмінностей ефективності між класами бБПРП із клінічної, функціональної та рентгенографічної точок зору.
За підсумками цього дослідження дійшли висновку, що на практиці основними факторами, що впливають на вибір біологічного препарату (зокрема, абатацепту або тоцилізумабу), є вік, ризик розвитку інфекцій, кількість та характер супутніх захворювань, можливість проведення монотерапії.
Для лікування ревматоїдного артриту (РА) використовують достатньо лікарських засобів. У разі недостатньої відповіді на стандартні БПРП (сБПРП) у пацієнтів із РА препаратами першої лінії стали біологічні БПРП (бБПРП). Багато з бБПРП зареєстровані для застосування при РА. Завдяки різним способам та частоті введення, а також відмінностям фармакокінетики, найбільш значущими з них є інгібітори фактора некрозу пухлини (ФНП-α). Згодом терапевтичний арсенал лікування РА розширився завдяки більш новим препаратам, зокрема тоцилізумабу (ТЦЗ) — моноклональному антитілу, що блокує рецептори до інтерлейкіну-6 (ІЛ-6), абатацепту (АБА) — інгібітору ко-стимуляції Т-лімфоцитів, ритуксимабу — моноклональному антитілу, що пригнічує B-лімфоцити шляхом зв'язування з антигеном CD20.
Незважаючи на широкий спектр бБПРП, терапія першої та другої лінії при РА залишається недостатньо вивченою. Дослідження не показали суттєвих відмінностей ефективності між класами бБПРП із клінічної, функціональної та рентгенографічної точок зору. Вибір бБПРП залишався виключно на розсуд лікаря, з урахуванням його особистого досвіду.
Мета цього дослідження — розв'язати проблему вибору оптимального лікування РА за допомогою аналізу факторів, що впливають на вибір бБПРП у великій когорті пацієнтів із РА, включених до реєстру LORHEN, звертаючи особливу увагу на призначення АБА або ТЦЗ у порівнянні з іФНП.
Обґрунтування дослідження
Мета
Ретроспективно вивчити фактори, що впливають на вибір бБПРП як терапії першої лінії або зміну терапії при РА.
Кінцеві точки дослідження
Основними показниками були вік, латентна туберкульозна інфекція (ЛТБІ), гепатит В або С, біомаркери (ревматоїдний фактор [РФ] та [або] антитіла до циклічного цитрулінового пептиду [АЦПП]), бал за шкалою DAS, бал за шкалою HAQ, лікування як монотерапія або в комбінації зі сБПРП.
До додаткових показників належали захворювання, пов'язані із застосуванням бБПРП першої та другої лінії, які розділили на кілька категорій: хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ), серцево-судинні захворювання, артеріальна гіпертензія (АГ), дисліпідемія, цукровий діабет, периферична нейропатія, остеопороз, аутоімунний тиреоїдит, інші захворювання.
Початкові характеристики пацієнтів: значущі відмінності між групами були відсутні.
Результати дослідження:
Середній вік призначення бБПРП та терапії другої лінії був статистично значуще вищим для АБА в порівнянні з групою іФНП
Метотрексат пацієнти отримували в групах застосування у першій лінії лікування наступних препаратів: АБА – 79 (68,70 %), ТЦЗ – 66 (50,11 %), іФНП – 655 (64,28 %); у групах другої лінії: АБА – 92 (64,34 %), ТЦЗ – 53 (54,64 %), іФНП — 276 (67,98 %) (рис. 1)
Комбіновану терапію з метотрексатом (МТ) рідше отримували в групі ТЦЗ (p = 0,02).
Мультиномінальна логістична регресія показала зв'язок терапії другої лінії, старшого віку, дисліпідемії, ХОЗЛ, інших супутніх захворювань та позасуглобових проявів РА із застосуванням АБА в порівнянні з іФНП.
Застосування ТЦЗ було пов'язане з терапією другої лінії, старшим віком та більшою важкістю захворювання. Припинення терапії першим бБПРП через небажані явища (НЯ) впливало на вибір на користь АБА.
Включення бБПРП до стандарту лікування РА призвело до корінної зміни перебігу захворювання. За спостереженнями дослідників, це перше дослідження, яке показало вплив старшого віку та супутніх захворювань на вибір АБА та ТЦЗ у порівнянні з іФНП у великій когорті.
Попередні дослідження показували, що пацієнти старшого віку рідше отримують іФНП попри більш високу активність захворювання. Високу поширеність супутніх захворювань при РА підтвердили кілька досліджень, зокрема велике міжнародне одномоментне поперечне дослідження супутніх захворювань при РА COMORA за участю 4586 пацієнтів. У дослідженні була показана висока поширеність супутніх захворювань та факторів ризику при РА, а також необхідність оптимізації лікування.
Це дослідження продемонструвало, що кількість та характер супутніх захворювань різняться в разі застосування трьох лікарських препаратів, що може впливати на вибір бБПРП. При супутніх захворюваннях, таких як дисліпідемія або АГ, віддавалася перевага призначенню АБА (в порівнянні з ТЦЗ або іФНП) як бБПРП першої лінії. Це дослідження продемонструвало, що на практиці АБА є препаратом вибору при ризику інфекції, наприклад при позитивному результаті скринінгу на ЛТБІ до початку лікування. Водночас дані з безпеки застосування АБА показали, що застосування цього препарату в цілому пов'язано з більш низьким ризиком серйозних інфекцій (СІ) загалом у порівнянні з бБПРП.
Через ретроспективний характер дослідження може демонструвати тенденцію до систематичної похибки призначення лікування та відбору пацієнтів.
Це дослідження, проведене в умовах клінічної практики, показало, що головними факторами, які впливають на вибір біологічного препарату, є вік, ризик розвитку інфекції, характер та кількість супутніх захворювань, можливість призначення монотерапії.
За результатами дослідження у порівнянні з іФНП для лікування РА перевага надається АБА або ТЦЗ.
Clin Rheumatol. 2017 Apr;36(4):753-761.
Factors influencing the choice of first- and second-line biologic therapy for the treatment of rheumatoid arthritis: real-life data from the Italian LORHEN Registry.
Monti S та співавт.
Коментарі (0)