Було виявлено наявність статистично значущого зв'язку між застосуванням ацетилсаліцилової кислоти (АСК) та зниженням ризику внутрішньолікарняної смерті у госпіталізованих осіб з тяжкою формою COVID-19.
Результати ретроспективного когортного дослідження, опубліковані в журналі The Journal of Medical Virology, вказують на те, що у госпіталізованих осіб з підтвердженим діагнозом COVID-19 тяжкого ступеня застосування АСК є ефективним та пов'язане зі статистично значущим зниженням рівня смертності. Дослідники провели аналіз впливу застосування АСК на додачу до стандартної терапії на результати захворювання в осіб, які госпіталізовані з тяжкою або дуже тяжкою формою коронавірусної інфекції.
Під час госпіталізації проводили збір даних про демографічні характеристики та інші необхідні клінічні параметри. Основною кінцевою точкою був рівень смертності пацієнтів; при цьому додатковими кінцевими точками були потреба у проведенні штучної вентиляції легень (ШВЛ) та тривалість госпіталізації. До дослідження було включено 991 учасник (544 чоловіки та 447 жінок). Слід зазначити, що 34% (336/991) учасників вже приймали АСК на момент госпіталізації, причому 66% (655/991) учасників препарат не приймали.
Серед учасників, які отримували АСК, спостерігалася підвищена поширеність різних супутніх захворювань. На багатофакторній моделі пропорційних ризиків Кокса було виявлено статистично значущий, незалежний від різних факторів зв'язок між прийомом АСК та зниженням ризику внутрішньолікарняної смертності (відношення ризиків: 0,746 (0,560–0,994)). Для вивчення ефективності та побічних ефектів прийому АСК у осіб із COVID-19 потрібне проведення додаткових надійних рандомізованих контрольованих досліджень.
The Journal of Medical Virology
Decreased in-hospital mortality associated with aspirin administration in hospitalized patients due to severe COVID-19
Mohammad Haji Aghajani і співавт.
Коментарі (0)