Застосування препарату на основі біфідобактерій штаму BL-99 забезпечує підвищення частоти відповіді на лікування у пацієнтів з функціональною диспепсією.
У рандомізованому контрольованому клінічному дослідженні у пацієнтів з функціональною диспепсією, які отримували препарат на основі Bifidobacterium animalis підвиду lactis штаму BL-99, спостерігалася більш висока частота відповіді на лікування порівняно з контрольною групою після 8-тижневого курсу терапії. Цей ефект зберігався протягом 2 тижнів після завершення терапії, але став менш вираженим при оцінці через 8 тижнів. У цьому дослідженні, в якому взяли участь 200 пацієнтів з функціональною диспепсією, оцінювали ефективність препарату на основі біфідобактерій штаму BL-99 у двох різних дозах порівняно з плацебо та рабепразолом (препаратом позитивного контролю) при застосуванні протягом 8 тижнів.
Основною заздалегідь встановленою кінцевою точкою дослідження була частота відповіді на лікування згідно з оцінкою виразності функціональної диспепсії після лікування. Додаткові кінцеві точки включали частоту відповіді в інші контрольні моменти часу та різні фізіологічні показники, такі як біомаркери сироватки крові, склад фекальної мікробіоти та концентрація метаболітів. Отримані результати виявилися вражаючими. У групі, яка отримувала препарат на основі біфідобактерій штаму BL-99 у високій дозі, частота відповіді на лікування склала 90,0%, що значуще перевищувало показники при застосуванні плацебо (58,0%), препарату на основі біфідобактерій штаму BL-99 у низькій дозі (74,0%) та препарату позитивного контролю (70,0%) через 8 тижнів терапії.
Цей ефект зберігався протягом періоду до 2 тижнів після завершення лікування, що вказує на стійке зниження симптомів функціональної диспепсії при застосуванні препарату на основі біфідобактерій штаму BL-99. Подальші аналізи з використанням метагеномних та метаболомних методів дозволили виявити основні механізми, що зумовлюють ефективність застосування біфідобактерій штаму BL-99. Було встановлено, що біфідобактерії штаму BL-99 сприяють проліферації мікробіоти, що продукує коротколанцюгові жирні кислоти, та підвищенню концентрації цих кислот як у калі, так і в сироватці крові.
Це підвищення концентрації коротколанцюгових жирних кислот корелювало з підвищенням концентрації гастрину в сироватці крові, що, імовірно, і є потенційним механізмом терапевтичної дії біфідобактерій штаму BL-99 при функціональній диспепсії. Застосування препаратів на основі біфідобактерій штаму BL-99 (пробіотиків) як надійний і ефективний варіант лікування функціональної диспепсії знаменує собою зміну підходу до терапії цього захворювання, що складно піддається лікуванню.
Nature Communications
Efficacy of Bifidobacterium animalis subsp. Lactis BL-99 in the treatment of functional dyspepsia: a randomized placebo-controlled clinical trial
Qi Zhang та співавт.
Коментарі (0)