У пацієнтів з виразковим колітом рівень фекального лактоферину може бути прогностичним фактором довгострокових результатів лікування та ризику колектомії.
Згідно з результатами ретроспективного аналізу, фекальний лактоферин може бути цінним прогностичним біомаркером, що дозволяє отримати корисну інформацію як про довгострокові результати лікування, так і про ризик колектомії у пацієнтів з виразковим колітом. Мета дослідження полягала в оцінці можливості використання рівня фекального лактоферину як раннього прогностичного чинника довгострокових результатів при виразковому коліті.
У дослідження були включені пацієнти, які отримували біологічні препарати, для яких були отримані дані про концентрацію фекального лактоферину на 4-му тижні досліджень UNIFI та PURSUIT (n==1063). Оцінка включала результати лікування, такі як гістологічне поліпшення та ремісія, ендоскопічне поліпшення та ремісія, а також клінічна ремісія, кожен з яких оцінювали після завершення періоду підтримуючої терапії. У підгрупі дослідження PURSUIT (n==667) випадки колектомії реєстрували в період з 0-го до 228-го тижня.
Використовуючи багатофакторний логістичний аналіз та регресійний аналіз пропорційних ризиків Коксу, оцінювали взаємозв'язок між рівнями фекального лактоферину та наслідками лікування, а також ймовірністю колектомії. Було виявлено взаємозв'язок підвищеного рівня фекального лактоферину на 4-му тижні з несприятливими довгостроковими гістологічними, ендоскопічними та клінічними наслідками. Рівні фекального лактоферину, що перевищують 84,5 мкг/мл, вказували на зниження ймовірності досягнення гістологічної (відношення шансів (ВШ): 0,27), ендоскопічної (ВШ: 0,40) та клінічної (ВШ: 0,43) ремісії.
Примітно, що вимірювання рівня фекального лактоферину на 4-му тижні, поряд з рівнем фекального кальпротектину, а також ендоскопічними та клінічними показниками, пов'язаними з наслідками лікування, дозволило отримати додаткову прогностичну інформацію. Що стосується ризику колектомії, у учасників з рівнем фекального лактоферину на 4-му тижні ≥20,1 мкг/мл і <20,1 мкг/мл частота колектомії склала 6,39% і 1,10% відповідно. Примітно, що в учасників з рівнем фекального лактоферину ≥20,1 мкг/мл ризик колектомії був значно підвищений на 995% (відношення ризиків: 10,95).
Отже, фекальний лактоферин може бути цінним прогностичним біомаркером як довгострокових результатів лікування, так і ймовірності колектомії у пацієнтів з виразковим колітом.
United European Gastroenterology Journal
Fecal lactoferrin early predicts long-term outcomes in ulcerative colitis: A post-hoc analysis of the UNIFI and PURSUIT trials
Chen R. та співавт.
Коментарі (0)