Застосування антагоністів фолієвої кислоти на ранніх термінах вагітності підвищує ризик розвитку вроджених вад серця, а прийом фолієвої кислоти забезпечує захист плода, тому слід виявляти обережність при призначенні лікарських препаратів під час вагітності.
Результати систематичного огляду і метааналізу, опубліковані в журналі British Journal of Clinical Pharmacology, свідчать про наявність зв'язку між впливом антагоністів фолієвої кислоти на організм матері і підвищенням ризику розвитку вроджених вад серця у плода.
З метою оцінки впливу застосування антагоністів фолієвої кислоти на частоту розвитку вроджених вад серця Prajjwol Luitel та співавт. провели комплексний пошук даних у науковій літературі. Пошук відповідних робіт здійснювали у таких електронних базах даних, як MEDLINE, PubMed та EMBASE, за період з 1976 по 2020 роки.
Аналіз даних 6 когортних досліджень та 5 перехресних досліджень дозволив встановити, що вплив антагоністів фолієвої кислоти на організм матері протягом 12 тижнів до зачаття, а також на другому та третьому місяцях вагітності призводить до підвищення ризику розвитку вроджених вад серця у плода. Відношення шансів при 95% довірчому інтервалі становило 1,55, що свідчить про істотне підвищення ризику.
Крім цього, у випадках, пов'язаних із застосуванням інгібіторів дигідрофолатредуктази, було виявлено захисний ефект прийому добавок з фолієвою кислотою, чого не спостерігалося у випадках, пов'язаних із застосуванням протиепілептичних препаратів. Отримані у цій роботі результати вказують на важливість відповідної допологової допомоги з індивідуальним підбором процедур.
British Journal of Clinical Pharmacology
Maternal exposure to folate antagonists and susceptibility to congenital heart disease in offspring: A systematic review and meta-analysis
Prajjwol Luitel і співавт.
Коментарі (0)