У вагітних жінок, які не отримують епідуральної аналгезії, прийняття напівпронованого та колінно-грудного положення під час пологів може бути корисним з погляду наслідків для матері та новонародженого.
Згідно з результатами рандомізованого клінічного дослідження, прийняття напівпронованого та колінно-грудного положення під час пологів призводить до стимуляції мимовільного повороту потилиці голівки плода в переднє положення, що сприяє збільшенню частоти вагінальних пологів та скороченню тривалості активної фази пологів. Крім того, ці положення сприяють зниженню інтенсивності болю в спині після пологів. Мета дослідження полягала у вивченні впливу положення матері під час пологів на головне передлежання (ГП) плоду та результати вагітності.
До дослідження було включено 180 першородних жінок із одноплідною вагітністю з ГП. Вони були рандомізовані в три групи: положення лежачи на спині (n = 90), колінно-грудне положення (n = 45) та напівпроноване положення (n = 45). Учасниці у кожній групі перебували у відповідному положенні протягом 15–30 хвилин до пологів. При зборі даних використовували контрольний перелік, складений дослідником, та візуальну аналогову шкалу (ВАШ). Оцінку даних проводили з використанням дисперсійного аналізу, ретроспективного аналізу із застосуванням критерію Тьюкі та критерію хі-квадрат.
Після втручання серед жінок з ГП у 33,7% жінок у контрольній групі, 14,3% у групі колінно-грудного положення та 16,3% у групі напівпронованого положення ГП зберігалося на момент народження (X3 = 7,87). Як при напівпронованому, так і при колінно-грудному положенні спостерігалася статистично значуще менша тривалість природних пологів. Крім того, у групах напівпронованого та колінно-грудного положень у порівнянні з контрольною групою відзначалося зниження інтенсивності болю в спині та тривалості активної фази пологів.
Між групами не було виявлено відмінностей у частоті розривів промежини, потреби у окситоцині, частоті надходження новонароджених до відділення інтенсивної терапії, оцінці за шкалою Апгар і тривалості третього етапу пологів. Як напівпроноване, так і колінно-грудне положення призводили до більш високої частоти мимовільного повороту потилиці головки плода в переднє положення, збільшення частоти вагінальних пологів і скорочення тривалості активної фази пологів, а також забезпечували зниження інтенсивності болю в спині після пологів.
Отримані результати є проривом у розумінні того, як тільки за рахунок зміни положення матері під час пологів можна позитивно вплинути на результат пологів. Ці результати можуть допомогти знизити частоту розвитку ускладнень у матері та новонародженого, пов'язаних із ГП. Крім того, отримані дані можуть кардинально змінити практику пологів і надати майбутнім матерям цінну інформацію для підвищення безпеки та комфорту під час пологів.
Journal of Family and Reproductive Health
The Impact of Maternal Position in Labor on Occiput-posterior Position of Fetus and Pregnancy Outcomes in Pregnant Women Without Epidural Analgesia
Hadis Bahmaei і співавт.
Коментарі (0)