У осіб із цукровим діабетом, яким було показано проведення черезшкірного коронарного втручання (ЧКВ), застосування монотерапії клопідогрелом було пов'язане з нижчою частотою розвитку масивних кровотеч.
У пацієнтів із цукровим діабетом, яким було призначено ЧКВ після подвійної антиагрегантної терапії (ДАТТ) дуже короткої тривалості, монотерапія клопідогрелом була пов'язана з ефективним зниженням частоти розвитку масивних кровотеч без підвищення частоти розвитку порушень з боку серцево-судинної системи. Мета цього дослідження полягала в оцінці безпеки та ефективності монотерапії клопідогрелом у пацієнтів, яким показано ЧКВ.
Оцінку в підгрупах виконували на підставі даних усіх пацієнтів з цукровим діабетом, включених у дослідження оптимальної короткострокової подвійної антиагрегантної терапії після встановлення кобальт-хромового стенту з вивільненням еверолімуса (STOPDAPT-2; загальна когорта N = 5997), у якому після рандомізації пацієнтів вивчали застосування ДАТТ тривалістю 1 місяць з подальшою монотерапією клопідогрелем та ДАТТ із застосуванням аспірину та клопідогрелу тривалістю 12 місяців після встановлення стенту.
Основною кінцевою точкою був комбінований показник, що включав випадки розвитку порушень з боку серцево-судинної системи (серцево-судинна смерть, інфаркт міокарда, істинний тромбоз стенту та інсульт) і кровотеч (масивних і немасивних згідно з класифікацією тяжкості кровотеч). Цукровий діабет був присутній у 2030 учасників (33,8%) та був відсутній у 3967 учасників (66,2%).
Результати оцінки даних за основною кінцевою точкою вказали, що, незалежно від наявності цукрового діабету, при ДАТТ тривалістю 1 місяць порівняно з ДАТТ тривалістю 12 місяців ризик досягнення комбінованої кінцевої точки (особи без цукрового діабету: 2,46 % порівняно з 2,49 % (ВР: 0,99); особи з цукровим діабетом: 3,58 % порівняно з 4,12 % (ВР: 0,87)) та розвитку порушень з боку серцево-судинної системи (особи без цукрового діабету: 1, 95% проти 1,43% (ВР: 1,38), особи з цукровим діабетом: 3,28% проти 3,05% (ВР: 1,10)) статистично значуще не відрізнялися. Однак ризик розвитку кровотеч був статистично значуще нижчим (особи без цукрового діабету: 0,61% порівняно з 1,21% (ВР: 0,51); особи з цукровим діабетом: 0,30% порівняно з 1,50% (В’Р: 0,20)).
Незалежно від наявності цукрового діабету застосування монотерапії клопідогрелом після ДАТТ тривалістю 1 місяць порівняно із застосуванням ДАТТ тривалістю 12 місяців забезпечило статистично значуще зниження частоти розвитку кровотеч без підвищення частоти розвитку порушень з боку серцево-судинної системи. Однак отримані в цьому дослідженні результати слід розглядати як основу для формування гіпотез, особливо щодо осіб з гострим коронарним синдромом через непереконливість висновків, зроблених у дослідженні STOPDAPT-2 ACS.
JACC: Cardiovascular Interventions
Clopidogrel Monotherapy After 1-Month Dual Antiplatelet Therapy in Patients With Diabetes Undergoing Percutaneous Coronary Intervention
Ko Yamamoto і співавт.
Коментарі (0)