В ході дослідження було виявлено, що застосування дексаметазону в поєднанні
з антагоністами 5-HT3-рецепторів сприяє ефективному лікуванню післяопераційних
нудоти і блювання (ПОНБ).
Згідно з результатами систематичного огляду і метааналізу, проведеного Hsin-Ming Liu і співавт., застосування комбінованої терапії дексаметазоном і антагоністами 5-HT3-рецепторів забезпечує більш виразну профілактичну дію проти ПОНБ після отологічних оперативних втручань, в порівнянні з терапією тільки антагоністами 5-HT3-рецепторів.
Метою даного дослідження була оцінка ефективності дексаметазону в поєднанні з антагоністами 5-HT3-рецепторів в якості профілактики нудоти і блювання після хірургічного лікування захворювань ЛОР-органів.
Було проведено пошук в різних базах даних, таких як Embase, PubMed і Кокранівська бібліотека, для відбору відповідних рандомізованих контрольованих досліджень (РКД), в яких оцінювали ефективність монотерапії дексаметазоном або комбінації дексаметазону з антагоністами 5-HT3-рецепторів для профілактики ПОНБ у дорослих пацієнтів, які перенесли операцію на вусі. З огляду були виключені дослідження, в яких була відсутня контрольна група застосування антагоністів 5-HT3-рецепторів, а також дослідження, опубліковані не англійською мовою. Основні кінцеві точки включали частоту розвитку випадків ранніх ПОНБ (менш ніж через 6 годин) і загальну частоту ПОНБ (0-48 год), необхідність застосування екстрених протиблювотних препаратів і частоту розвитку небажаних явищ.
В огляд було включено в цілому 8 досліджень, в яких взяли участь 733 дорослих пацієнта. Ризик систематичної помилки в даних дослідженнях був низьким. Узагальнені відношення ризиків (ВР), отримані в ході досліджень, де порівнювали частоту ранніх ПОНБ і загальну частоту ПОНБ при застосуванні комбінації дексаметазону і антагоністів 5-HT3-рецепторів, представлені в таблиці 1 нижче.
Аналогічним чином, ВР для порівняння комбінованої терапії дексаметазоном в поєднанні з антагоністами 5-HT3-рецепторів і терапії тільки антагоністами 5-HT3-рецепторів представлені в таблиці 2.
У пацієнтів обох груп головний біль і запаморочення були найбільш частими небажаними явищами.
У висновках автори зазначають, що не була виявлена статистично значуща різниця ефективності застосування дексаметазону і антагоністів 5-HT3-рецепторів для профілактики нудоти і блювання в післяопераційний період після втручання на вусі. Проте, застосування комбінованої терапії дексаметазоном в поєднанні з антагоністами 5-HT3-рецепторів було пов'язане з більш виразною профілактичною дією проти ПОНБ, в порівнянні з терапією тільки антагоністами 5-HT3-рецепторів. Частота застосування екстрених протиблювотних препаратів була подібною у пацієнтів обох груп.
International Journal of Clinical Pharmacy
Prophylactic antiemetic effects of dexamethasone versus 5-HT3 receptor antagonists in ear surgery: a systematic review and meta-analysis
Hsin-Ming Liu і співавт.
Коментарі (0)