Трансм'язову блокаду квадратного м'яза попереку у поєднанні з місцевою інфільтраційною аналгезією можна рекомендувати як основний метод, що дозволяє прискорити відновлення пацієнтів після тотального ендопротезування тазостегнового суглоба.
У осіб, які перенесли тотальне ендопротезування тазостегнового суглоба (ТЕТС) з використанням задньобокового доступу, комбінація трансм'язової блокади квадратного м'яза попереку (ТБ КМП) та місцевої інфільтраційної аналгезії (МІА) здатна забезпечити ефективне купірування післяопераційного болю порівняно з застосуванням лише МІА. Мета цього дослідження полягала у вивченні ефективності ТБ КМП з ультразвуковим контролем та МІА для лікування болю та нормалізації стану у 80 осіб з ІІ або ІІІ класом фізичного стану за класифікацією Американського товариства анестезіологів, яким було показано проведення ТЕТС.
У цьому проспективному рандомізованому контрольованому дослідженні відібраних учасників рандомізували до контрольної групи (групи С) або групи проведення неврологічної блокади (групи N). Особам із групи N виконували трансм'язову блокаду КМП у поєднанні з МІА, а особам із групи С — лише МІА.
Основною кінцевою точкою була оцінка інтенсивності післяопераційного болю у початковому періоді виконання активних рухів (приблизно через 6 годин після хірургічного втручання) з використанням візуальної аналогової шкали (ВАШ). Додатковими кінцевими точками були: оцінка інтенсивності болю за ВАШ при виконанні активних рухів через 12, 24, 48 та 72 години після втручання; оцінка інтенсивності болю за ВАШ у спокої у палаті післянаркозного спостереження та через 2, 4, 12, 24, 48 та 72 години після втручання; частота порушень сну через біль у ніч після втручання; інтраопераційний обсяг застосування опіоїдів; післяопераційний обсяг застосування морфіну гідрохлориду; час до першого підйому після втручання; оцінка сили чотириголового м'яза стегна; та частота розвитку побічних ефектів після втручання.
Порівняно з групою С у групі N відзначали статистично значуще зниження оцінок інтенсивності болю за ВАШ при виконанні рухів через 6, 12 та 24 години після ТЕТС, а також оцінок інтенсивності болю за ВАШ у спокої у палаті післянаркозного спостереження та через 2, 6, 12 та 24 години після ТЕТС. Встановлено, що інтраопераційний обсяг застосування опіоїдів та обсяг застосування морфіну після втручання були статистично значуще нижче в групі N.
У групі N порушення сну через біль у ніч після втручання спостерігалися значно рідше. Пацієнти з цієї групи також починали вставати з лікарняного ліжка раніше, ніж пацієнти з групи C. Статистично значущих відмінностей між групами щодо оцінок сили за показниками сили чотириголового м'яза стегна та розвитку післяопераційних небажаних явищ не було відзначено.
Використання трансм'язової блокади квадратного м'яза попереку у поєднанні з місцевою інфільтраційною аналгезією не призводило до розвитку слабкості чотириголового м'яза стегна і супроводжувалося статистично значущим скороченням інтраопераційного обсягу опіоїдів, що також може сприяти швидшому відновленню пацієнтів після ТЕТС.
The Journal of Clinical Anesthesia
The impact of ultrasound-guided transmuscular quadratus lumborum block combined with local infiltration analgesia for arthroplasty on postoperative pain relief
Jian Hu і співавт.
Коментарі (0)