У пацієнтів з COVID-19, які живуть у високогірних
районах, відзначена легка ступінь тяжкості симптомів захворювання.
Результати ретроспективного обсерваційного когортного дослідження, опубліковані в PLoS One, свідчать про те, що у пацієнтів, які живуть у високогірних районах, коронавірусна інфекція супроводжувалася симптомами легкого ступеня тяжкості. Крім того, приблизно у третини даних пацієнтів відзначався безсимптомний перебіг захворювання. Для COVID-19 з клінічними проявами був виявлений ряд незалежних чинників ризику.
Мета даного дослідження полягала у визначенні відмінностей в клінічних проявах і методах терапії коронавірусної інфекції, викликаної SARS-CoV-2, у пацієнтів, що живуть у високогірних районах і на малих висотах. Також була проведена оцінка факторів ризику перебігу захворювання з клінічними проявами.
Були отримані клінічні характеристики, а також результати лабораторних та рентгенологічних досліджень 67 пацієнтів з коронавірусною інфекцією. Із загальної кількості пацієнтів 6% випадків (n = 4) були віднесені до тяжких, 58,2% (n = 39) - до нетяжких, а 35,8% (n = 24) - до випадків з безсимптомним перебігом захворювання. Було встановлено, що 68,7% випадків (n = 46) були пов'язані з кластерним поширенням інфекції. Найбільш частими симптомами були утруднення дихання, кашель, біль у м'язах, виділення мокротиння, головний біль і стомлюваність.
Лейкопенія і лімфопенія спостерігалися у 10,4% (n = 7) і 29,9% (n = 20) пацієнтів відповідно. Було встановлено, що індекс співвідношення нейтрофілів і лімфоцитів, а також число лімфоцитів між 3 групами різнилися. В цілому, у 20,9% пацієнтів (n = 14) спостерігалася тромбоцитопенія, а значення протромбінового часу і рівня фібриногену між групами розрізнялися. Зазначалося, що між 3 групами були присутні статистично значущі відмінності в рівнях натрію, хлоридів і кальцію.
Противірусна терапія не викликала розвитку
побічних ефектів та не сприяла скороченню періоду часу між отриманням
початкового позитивного і подальшого негативного результату аналізу на
нуклеїнові кислоти вірусу. Незалежними факторами ризику коронавірусної інфекції
(SARS-CoV-2) з клінічними проявами були артеріальна гіпертензія, похилий вік,
зміна індексу співвідношення нейтрофілів і лімфоцитів, а також підвищення
рівнів нейтрофілів, фібриногену і лактатдегідрогенази.
PLoS One
Clinical characteristics and laboratory features of COVID-19 in high altitude areas: A retrospective cohort study
Hanxiao Chen і співавт.
Коментарі (0)