Сприйняття атопічного дерматиту у чоловіків та жінок залежить від тяжкості його симптомів.
Інформація, представлена у вигляді анотації/стендової доповіді на щорічному конгресі Європейської академії алергологів та клінічних імунологів 2022 року, дозволяє зрозуміти відмінності сприйняття алергологічних захворювань шкіри (часто званих атопічним дерматитом) чоловіками та жінками та впливу цих захворювань на якість життя. Приблизно 5–15 % населення Європи має екзему або атопічний дерматит. Ці захворювання зазвичай супроводжуються сухістю шкіри та свербінням.
Даних про те, чи впливає стать пацієнта на тяжкість симптомів, недостатньо. Однак існує думка про те, що при цьому захворюванні зниження якості життя відбувається у жінок, але не у чоловіків. Дослідники зі Швейцарії та Німеччини в даний час проводять проспективне поздовжнє дослідження з вивчення (ендо)фенотипу та стадії ремісії у пацієнтів з атопічним дерматитом та іншими захворюваннями, пов'язаними з алергією (ProRaD). Katharina Zeiser та співавт. проаналізували дані 1011 пацієнтів з атопічним дерматитом віком від 12 до 88 років за 5 років.
Враховуючи об'єктивні показники виразності симптомів (площа ураження поверхні тіла та оцінки виразності симптомів на думку лікаря з використанням таких клінічних інструментів, як індекс поширеності та тяжкості екземи (EASI) та шкала оцінки тяжкості атопічного дерматиту (SCORAD)), у чоловіків симптоми були більш важкими, ніж у жінок. Щодо суб'єктивних показників (таких як виразність свербежу або безсоння за оцінками пацієнтів та вплив на якість життя) відмінностей між статями виявлено не було. Результати залишилися без змін навіть після корекції на вік, рівень освіти та лікування. Проте одержання лікування та нижчий рівень освіти були пов'язані з більшою виразністю симптомів як у жінок, так і у чоловіків.
Це свідчить про присутність такого чинника, як «соціальний градієнт здоров'я», тобто те що, що можливість отримання будь-якого варіанта лікування особами з більш виразними симптомами атопічного дерматиту є вищою. Крім того, це вказує на те, що низький рівень освіти пов'язаний із вищою виразністю симптомів. За результатами оцінки зв'язку між об'єктивними показниками тяжкості захворювання та значеннями дерматологічного індексу якості життя (DLQI) було встановлено, що при симптомах середнього та тяжкого ступеня якість життя у жінок знижується більш помітно. Можна з упевненістю зробити висновок, що, незважаючи на більш високу виразність об'єктивних симптомів у чоловіків у порівнянні з жінками, суб'єктивні симптоми були однаково турбуючими, а якість життя порівняно знижувалося в обох статей.
Ці дані дозволяють усвідомити відмінності у сприйнятті атопічного дерматиту чоловіками та жінками, які страждають на це захворювання. Згідно з заявою K. Zeiser з Інституту екологічної медицини в м. Аугсбург (Німеччина), яка бере участь у дослідженні ProRaD, для чіткого визначення біологічних, мікробіологічних процесів та психосоціальних детермінант, які лежать в основі розбіжностей, необхідне отримання додаткових даних. Дослідники Claudia Traidl та Hoffmann додали, що отримання цих даних дозволить прокреслити шлях до ефективної профілактики та індивідуального підходу до лікування атопічного дерматиту у різних груп пацієнтів.
European Academy of Allergy and Clinical Immunology
Atopic dermatitis – New study describes sex differences in disease severity and perception
Zeiser K і співавт.
Коментарі (0)