Мелатонін має сприятливу профілактичну дію у дорослих пацієнтів з мігренню.
Згідно з результатами метааналізу, мелатонін сприяє профілактиці мігрені у дорослих. Мета аналізу, проведеного Puliappadamb H.M. та співавт., полягала в оцінці безпеки та ефективності застосування мелатоніну для профілактики мігрені. Після пошуку в базі даних Міжнародної платформи для реєстрації клінічних досліджень ВООЗ, бази даних Кокрейнівської бібліотеки та бази даних MEDLINE дослідники збирали інформацію з 3 відповідних статей.
Результати обирали, вивчали та повідомляли відповідно до рекомендацій, викладених у документі «Переважні параметри звітності для систематичних оглядів та метааналізу» (PRISMA). Для оцінки якості використовували інструмент Кокрейнівського співробітництва з метою оцінки систематичної помилки. Величину ефекту розраховували з використанням моделі з випадковими ефектами, а фактори, які, як очікувалося, впливатимуть на ефект, піддавали регресійному метааналізу. Аналіз у підгрупах проводили на підставі порівняння, використаного у включених дослідженнях.
Порівняно з плацебо та стандартною терапією, частка пацієнтів, які відповіли на терапію мелатоніном, була суттєво вищою (відношення шансів (ВШ) = 1,84). Терапія мелатоніном призводила до статистично значущого зниження ступеня тяжкості нападів мігрені (різниця середніх (РС) = 1,93), застосування знеболювальних препаратів (РС = 1,43), тривалості нападів мігрені (РС = 5,02) та частоти нападів мігрені (РС = 1,00) проти плацебо. Проте ефекти мелатоніну були не більш вираженими, ніж у вальпроату та амітриптиліну. Частота розвитку типових небажаних лікарських реакцій, таких як сонливість та стомлюваність, була подібною до групи застосування мелатоніну та групах порівняння.
Мелатонін продемонстрував сприятливу профілактичну дію у пацієнтів з мігренню та характеризувався більшою часткою пацієнтів, які відповіли на лікування, порівняно з плацебо щодо зниження застосування знеболювальних препаратів, середньої частоти та тривалості нападів мігрені та ступеня тяжкості нападів мігрені. Однак порівняно з вальпроатом та амітриптиліном переваги мелатоніну встановлено не було.
Journal of Oral & Facial Pain and Headache
Efficacy and Safety of Melatonin as Prophylaxis for Migraine in Adults: A Meta-analysis
Puliappadamb HM і співавт.
Коментарі (0)