Згідно з отриманими даними, для досягнення ремісії при хворобі Крона у дітей часткове ентеральне харчування у поєднанні з виключною дієтою при хворобі Крона, адаптованої з урахуванням місцевих кулінарних переваг, не менш ефективно, ніж застосування виключно ентерального харчування.
В унікальному дослідженні, проведеному у провідному спеціалізованому центрі, було встановлено, що у дітей з хворобою Крона (ХК) застосування часткового ентерального харчування (ЧЕХ) у поєднанні з модифікованою виключною дієтою при хворобі Крона (МВДХК) сприяє досягненню ендоскопічної ремісії та загоєнню слизових оболонок. Мета цього пілотного проспективного когортного дослідження у дітей з ХК в активній формі полягала у порівнянні ефективності застосування ЧЕХ у поєднанні з МВДХК та виключно ентеральним харчуванням (ВЕХ).
Протягом усього періоду дослідження 54 пацієнти пройшли скринінг, і 15 пацієнтів було виключено на підставі заздалегідь визначених критеріїв, з них 6 пацієнтів було виключено через непереносимість суміші для ентерального харчування протягом перших 2 днів. В результаті 14 добровольців були включені до групи застосування ЧЕХ та 19 добровольців – до групи застосування ВЕХ. Оцінки проводили на 0, 1, 3 та 6-му тижнях з використанням клінічних та лабораторних досліджень. Ендоскопічне дослідження проводили на 0-му та 6-му тижнях.
Основні результати
1. Частота клінічної ремісії: за результатами лабораторних та клінічних досліджень частота клінічної ремісії між групами застосування ЧЕХ та ВЕХ була порівнянна (84,6 та 81,3 % відповідно).
2. Ендоскопічна відповідь: частота ендоскопічної відповіді, що визначається як зниження простого ендоскопічного індексу активності хвороби Крона (SES-CD) більш ніж на 50 %, на 6-му тижні була дуже високою і склала 84,6 та 68,8 % пацієнтів у групах застосування ЧЕХ та ВЕХ відповідно.
3. Ендоскопічна ремісія та загоєння слизової оболонки: ендоскопічна ремісія (SES-CD ≤ 2) була досягнута у 53,8 та 50,0 % пацієнтів у групах застосування ЧЕХ та ВЕХ відповідно. При цьому частота загоєння слизової оболонки (SES-CD = 0) склала 38,5 та 43,8% пацієнтів у групах застосування ЧЕХ та ВЕХ відповідно.
4. Переносимість та дотримання режиму лікування: 6 добровольців були виключені з дослідження протягом перших 2 днів через непереносимість суміші для ентерального харчування, що наголошує на важливості переносимості пацієнтом лікування та дотримання призначеного режиму.
5. Показники клінічної та ендоскопічної активності: в обох групах спостерігалося значне зниження показників клінічної та ендоскопічної активності, що вказує на ефективність застосування ЧЕХ у поєднанні з МВДХК та ВЕХ у дітей із ХК.
Таким чином, застосування ЧЕХ у поєднанні з МВДХК є перспективною альтернативою для досягнення ендоскопічної ремісії та загоєння слизової оболонки у дітей із ХК в активній формі. Результати цього дослідження, отримані в умовах реальної клінічної практики, надають цінну інформацію про потенційну користь цього підходу, відкриваючи нові можливості лікування ХК у дітей.
Nutrients
Treatment of Active Crohn's Disease in Children Using Partial Enteral Nutrition Combined with a Modified Crohn's Disease Exclusion Diet: A Pilot Prospective Cohort Trial on Clinical and Endoscopic Outcomes
Darja Urlep і співавт.
Коментарі (0)