Для сімей, у яких є 2 або більше дітей із надмірною масою тіла, може бути корисним сімейне поведінкове лікування.
Значним проривом стало рандомізоване клінічне дослідження, опубліковане в «JAMA Network», що продемонструвало ефективність сімейного лікування надмірної ваги та ожиріння у дітей, кидаючи виклик традиційній парадигмі спеціалізованих клінік. Дослідження показує, що впровадження інтенсивних поведінкових втручань у педіатричних установах первинної медико-санітарної допомоги призвело до суттєвого та стійкого покращення показників ваги як у дітей, так і у їхніх батьків протягом 24 місяців.
Прагнучи визначити ефективність інтенсивних поведінкових втручань, Leonard H. Epstein та його команда оцінили вплив сімейної терапії на боротьбу з надмірною вагою чи ожирінням у дітей, а також їхніх батьків, братів та сестер. У дослідженні взяли участь 452 дитини у віковій групі 6—12 років з надмірною вагою, разом з їхніми батьками та 106 братами та сестрами в чотирьох установах у США.
Учасники були випадковим чином розподілені для проходження сімейної терапії або отримання звичайного лікування (по 226 осіб в обох групах) з всебічним спостереженням протягом 24 місяців. У сімейному лікуванні використовувалися різні поведінкові стратегії, спрямовані на заохочення здорового харчування, фізичної активності та покращення батьківської поведінки, з метою проведення 26 сеансів протягом усього періоду дослідження. Кількість сеансів змінювалася залежно від прогресу сім'ї.
На 24-місячній відмітці у дітей, які проходили сімейне лікування, спостерігалися більш сприятливі показники ваги порівняно з тими, хто отримував стандартне лікування, про що свідчить різниця у відсотковій зміні вище за медіану ІМТ (-6,21% [95% ДІ, від - 10,14% -2,29%]). Лонгітюдні моделі зростання показали, що окремі особи - діти, батьки, брати і сестри - проходять сімейне лікування, незмінно показували кращі результати в порівнянні з тими, хто отримував звичайний догляд. Ці відмінності були очевидні через 6 місяців і зберігалися протягом 24 місяців. Відсоткові зміни вище медіанного ІМТ від 0 до 24 місяців склали 0,00% для сімейного лікування проти 6,48% для дітей; -1,05% проти 2,92% батьків; і 0,03% проти 5,35% для братів і сестер при сімейному лікуванні та звичайному лікуванні відповідно.
Таким чином, сімейне лікування дитячого ожиріння та надмірної ваги продемонструвало успіх у закладах первинної медико-санітарної допомоги, що призвело до покращення показників ваги у дітей та їх батьків протягом 24 місяців. Примітно, що навіть у братів та сестер, які не проходили безпосереднього лікування, спостерігалися покращені показники ваги, що вказує на потенціал такого підходу для сімей, де більше однієї дитини.
JAMA Network
Family-Based Behavioral Treatment for Childhood Obesity Implemented in Pediatric Primary Care
Leonard H. Epstein et al.
Коментарі (0)