Для лікування інфекції, викликаної коронавірусом SARS-CoV-2, легкого та середнього ступеня тяжкості фіксована схема аюрведичного лікування може стати безпечним та ефективним варіантом лікування на додаток до традиційної терапії.
Згідно з результатами дослідження, опублікованими в журналі The Journal of Pharmacy and Bioallied Sciences, пацієнти, які отримували препарати за фіксованою схемою аюрведичного лікування (ФСАЛ) як доповнення до стандартної медичної допомоги (СМД)/традиційної терапії, одужували швидше і раніше за тих, хто отримував лише СМД. Цей висновок підтверджують дані аналізу мінімальної кількості днів, потрібних для одужання, починаючи з дня рандомізації, а також з моменту прояву симптомів коронавірусної інфекції.
Arun Gupta та співавт. провели дане дослідження з метою визначення безпеки та ефективності ФСАЛ як доповнення до традиційної терапії/СМД при інфекції, спричиненій коронавірусом SARS-CoV-2. У дане проспективне рандомізоване контрольоване відкрите дослідження з використанням сліпого методу щодо кінцевих точок (PROBE) було включено 68 учасників, які протягом 28 днів отримували препарати з ФСАЛ + СМД (n = 35) або тільки СМД (n = 33). Основні кінцеві точки включали середній час, необхідний для клінічного одужання, і частку пацієнтів з ознаками клінічного одужання у групах лікування.
Додатковими кінцевими точками були середній час до отримання негативного результату аналізу на коронавірус та зміни клінічного статусу, кількість днів, проведених у лікарні, зміна у прогресуванні захворювання, а також потреба в кисні / переведенні до палати інтенсивної терапії / резервній терапії / штучній вентиляції легень, стан здоров'я та безпека на основі даних про частоту розвитку шкідливих для організму небажаних явищ та зміни лабораторних параметрів.
У таблиці 1 наведено дані про середню кількість днів, потрібних для одужання, починаючи з дня рандомізації та з дня прояву симптомів. У порівнянні з групою СМД, у пацієнтів, які отримували препарати по ФСАЛ як додаток до СМД, одужання з дня прояву симптомів відбувалося на 51,34% швидше, з дня рандомізації - на 63,45% швидше.
Серед пацієнтів, які отримували препарати по ФСАЛ, частка тих, хто одужав у перші два тижні, була вищою, ніж серед пацієнтів, які отримували тільки СМД. Згідно з отриманими результатами, кількість учасників, які одужали протягом семи днів, у групі ФСАЛ була вп'ятеро більшою, ніж у групі СМД. Такі симптоми, як міалгія, кашель, запалення горла і втрата смаку, купірувалися швидше за інші. Крім того, застосування фіксованої схеми аюрведичного лікування сприяло більш виразному зниженню таких постклінічних симптомів, як тривожність, погіршення апетиту, стрес та проблеми із травленням.
У групі ФСАЛ відзначали різке зниження потреб у застосуванні препаратів резервної терапії, включаючи антибіотики, жарознижувальні та знеболювальні препарати, а також виразне покращення у всіх сферах якості життя, що враховуються у дослідженні. Жодне із зареєстрованих небажаних явищ або серйозних небажаних явищ не було пов'язане з досліджуваними препаратами. Крім того, застосування фіксованої схеми аюрведичного лікування не вплинуло на лабораторні показники безпеки і було визнано безпечним.
Таким чином, ФСАЛ як доповнення до традиційної терапії вважається ефективним та безпечним способом боротьби з загрозами коронавірусної пандемії.
The Journal of Pharmacy and Bioallied Sciences
Prospective, Randomized, Open-Label, Blinded End Point, Two-Arm, Comparative Clinical Study to Evaluate the Efficacy and Safety of a Fixed Ayurvedic Regimen (FAR) as Add-on to Conventional Treatment in the Management of Mild and Moderate COVID-19 Patients
Arun Gupta і співавт.
Коментарі (0)