У пацієнтів з остеоартрозом колінного та тазостегнового суглобів тривалий прийом комбінації глюкозаміну та хондроїтину сульфату внутрішньо ефективний з точки зору зниження інтенсивності болю, скорочення обсягу споживання нестероїдних протизапальних засобів, поліпшення функціонування суглоба та підвищення якості життя.
Згідно з результатами багатоцентрового проспективного спостережного когортного дослідження, у стандартній клінічній практиці у пацієнтів з остеоартрозом колінного та тазостегнового суглобів тривалий прийом комбінації глюкозаміну гідрохлориду та хондроїтину сульфату всередину пов'язаний зі зниженням інтенсивності болю, зниженням залежності від застосування нестероїдних протизапальних препаратів та підвищенням якості життя (ЯЖ). Мета дослідження полягала у вивченні впливу застосування комбінації глюкозаміну та хондроїтину сульфату на клінічні результати пацієнтів з остеоартрозом.
У дослідження були включені 1102 пацієнти незалежно від статі з діагностованим остеоартрозом колінного або кульшового суглоба І-ІІІ ступеня за шкалою Келлгрена-Лоуренса. Середній вік учасників становив 60,4 року, а середній індекс маси тіла – 29,49 кг/м2, більшість учасників були жіночої статі (87,8%). Пацієнти розпочали прийом препарату у формі капсул, що містять 500 мг глюкозаміну гідрохлориду та 400 мг хондроїтину сульфату, у рекомендованому режимі 3 капсули на добу протягом 3 тижнів, а потім доза була знижена до 2 капсул на добу перед включенням до дослідження.
Мінімальна тривалість лікування становила 3 місяці. У ході дослідження тривалістю 54–64 тижні, в рамках якого було передбачено 4 візити, зміни оцінок інтенсивності болю, виразності симптомів, функціонування та якості життя оцінювали з використанням шкали результату травми та остеоартрозу колінного суглоба (KOOS) та шкали оцінки обмеження функцій тазостегнового суглоба та результату остеоартрозу (HOOS). У дослідженні також оцінювали ступінь задоволеності пацієнтів отриманим лікуванням, спільне застосування глюкозаміну гідрохлориду та хондроїтину сульфату для прийому внутрішньо, одночасне застосування нестероїдних протизапальних засобів та будь-які зареєстровані небажані явища.
Статистично значущі покращення спостерігалися за всіма підшкалами (інтенсивність болю, виразність симптомів, функціонування та якість життя) KOOS та HOOS. У пацієнтів з остеоартрозом колінного суглоба середнє підвищення оцінок за підшкалами інтенсивності болю, виразності симптомів, фізичного функціонування (KOOS-PS) та якості життя відносно вихідного рівня до кінця 64-го тижня склало 22,87, 20,78, 16,60 та 24,87 відповідно. Аналогічним чином, у пацієнтів з остеоартрозом тазостегнового суглоба середнє підвищення оцінок за підшкалами інтенсивності болю, виразності симптомів, фізичного функціонування (HOOS-PS) та якості життя склало 22,81, 19,93, 18,77 та 22,71 відповідно. Частка пацієнтів, які застосовували нестероїдні протизапальні засоби, статистично значимо знизилася з 43,1 до 13,5 %.
НЯ, пов'язані з лікуванням, спостерігалися у 2,8% пацієнтів та переважно були пов'язані з порушеннями з боку шлунково-кишкового тракту (25 НЯ у 24 пацієнтів, що становить 2,2% від загального числа). Більшість пацієнтів (78,1%) були задоволені отриманим лікуванням. Таким чином, у пацієнтів з остеоартрозом колінного та тазостегнового суглобів тривалий прийом комбінації глюкозаміну та хондроїтину сульфату внутрішньо у стандартній клінічній практиці був пов'язаний зі зниженням інтенсивності болю, зменшенням залежності від супутньої терапії нестероїдними протизапальними засобами, поліпшенням функціонування суглобів та підвищенням якості життя.
World Journal of Orthopedics
Chondroitin sulfate and Glucosamine combination in patients with knee and hip osteoarthritis: A long-term observational study in Russia
Alexander M Lila і співавт.
Коментарі (0)