Пацієнтам зі стенозом поперекового відділу хребта та дефіцитом вітаміну D може бути корисним введення добавки вітаміну D.
Згідно з результатами попереднього рандомізованого контрольованого дослідження, опублікованими в журналі «Medicine», введення високих доз вітаміну D може полегшити біль у попереку, що є найпоширенішим симптомом стенозу поперекового відділу хребта (ПС), а також покращити функцію хребта та якість життя. У цьому дослідженні Sangbong Ko et al. оцінювали вплив вітаміну D на зменшення симптомів, відновлення функції хребта та зміну якості життя у пацієнтів, які страждають на симптоматичний ПС.
Для досягнення мети дослідження до нього були включені пацієнти з ПС та дефіцитом вітаміну D (рівень 25-гідроксивітаміну D у сироватці менше 10 нг/мл). Пацієнти були випадково розподілені на дві групи: групу, яка отримувала вітамін D (група «Д», 26 учасників) і групу, яка не отримувала вітамін D (група «БД», 25 учасників). Для оцінки виразності болю в попереку використовували візуальну аналогову шкалу (ВАШ); якість життя оцінювали за допомогою короткого опитувальника оцінки загального стану здоров'я, що складається з 36 питань, а для оцінки функції хребта застосовували індекс інвалідності Освестрі та опитувальник інвалідності Роланда-Морріса.
Значення порівнювали та аналізували на початковому рівні, у період між 4-6 тижнями (V1), 10-12 тижнями (V2) та 22-26 тижнями лікування (V3). На початку дослідження за цими трьома критеріями не відзначалося статистично значущих відмінностей. Згодом між двома групами у кожному періоді спостерігалося статистично значуще поліпшення щодо болю в попереку, як показано нижче в Таблиці 1:
Автори дійшли висновку, що введення високих доз вітаміну D забезпечує полегшення болю в попереку, що є основним симптомом ПС, а також покращення функції хребта та якості життя, яке, як очікувалося, стає помітним лише через 4 тижні та зберігається до 26 тижнів від початку лікування.
Medicine
The effectiveness of vitamin D3 supplementation in improving functional outcome of non-surgically treated symptomatic lumbar spinal stenosis: Randomized controlled clinical trial – Pilot study
Sangbong Ko et al.
Коментарі (0)