При видаленні зубів верхньої щелепи доцільно застосовувати 4% розчин артикаїну для букальної інфільтраційної анестезії.
Згідно з результатами систематичного огляду літератури, постійні зуби верхньої щелепи можна успішно видаляти, використовуючи лише букальну інфільтраційну анестезію 4 % артикаїном. Ціль дослідження полягала в оцінці ефективності букальної інфільтраційної анестезії у вигляді одноразової ін'єкції артикаїну при видаленні зубів верхньої щелепи. Пошук відповідних публікацій англійською мовою проводили у базах даних Ovid SP, Embase, Scopus, PubMed та Кокрейнівській базі даних.
Пошук зводився до певного запиту з використанням термінів MeSH ((букальний) та (артикаїн) та (інфільтрація) та (дентальний)). Усього було виявлено 16 клінічних досліджень за участю 1339 пацієнтів, у 6 з яких порівнювали суб'єктивно оцінювану інтенсивність болю, що виникає під час процедури із застосуванням букальної інфільтраційної анестезії у вигляді одноразової ін'єкції артикаїну, з інтенсивністю болю при застосуванні лідокаїну. У 3 з цих 6 досліджень повідомлялося про зниження інтенсивності болю в групі артикаїну, а в решті 3 повідомлялося про більш високу частоту успіху при видаленні зубів у групі артикаїну.
У 4 із 16 проаналізованих досліджень порівнювали інтенсивність болю, що виникає під час процедури, при застосуванні букальної інфільтраційної анестезії у вигляді одноразової ін'єкції 4 % артикаїну та при застосуванні подвійної інфільтраційної анестезії (букальної та піднебінної/лінгвальної). У 2 з цих 4 досліджень не було виявлено статистично значущих відмінностей між двома методами, при цьому в двох інших повідомлялося про більший успіх при використанні піднебінних та букальних ін'єкцій.
Крім того, у 5 з 16 досліджень вивчали інтенсивність болю під час процедури, пов'язаної із застосуванням букальної інфільтраційної анестезії у вигляді одноразової ін'єкції артикаїну та подвійної (букальної та лінгвальної/піднебінної) інфільтраційної анестезії 2% лідокаїном, при цьому у всіх 5 дослідженнях були зареєстровані незначні відмінності між двома підходами. Нарешті, в одному з 16 досліджень порівнювали суб'єктивно оцінювану інтенсивність болю, пов'язаного з букальною інфільтраційною анестезією у вигляді одноразової ін'єкції 4% 1:100:000, з інтенсивністю болю при букальній інфільтраційній анестезії у вигляді одноразової ін'єкції 4% артикаїном 1:200:000, при цьому було виявлено статистично значущу різницю між ними.
Автори всіх цих досліджень дійшли єдиної думки, що застосування букальної інфільтраційної анестезії 4% артикаїном при видаленні постійних зубів верхньої щелепи є перспективним. Проте необхідне проведення подальших досліджень, щоб визначити, чи може цей метод служити ефективною альтернативою встановленому стандарту поєднання піднебінної та букальної інфільтраційної анестезії.
Cureus
Can Single Buccal Infiltration With 4% Articaine Induce Sufficient Analgesia for the Extraction of Maxillary Teeth? A Systematic Literature Review
Abdulelah S. Alsager і співавт.
Коментарі (0)