Короткочасна акупунктура забезпечує тривале зниження інтенсивності болю в суглобах, пов'язаного із застосуванням інгібіторів ароматази, у жінок із раком молочної залози.
У нещодавно проведеному дослідженні у жінок у постменопаузі з раком молочної залози та болем у суглобах, пов'язаним із застосуванням інгібіторів ароматази, проведення сеансів справжньої акупунктури протягом 12 тижнів призвело до зниження інтенсивності болю через 52 тижні порівняно з контрольною групою, що свідчило про її довгострокові переваги. Мета цього рандомізованого клінічного дослідження полягала в оцінці ефективності істинної акупунктури порівняно з очікуванням втручання у контрольній групі листа очікування або імітацією акупунктури щодо зниження інтенсивності болю, спричиненої інгібіторами ароматази.
У дослідження включили жінок з діагностованим раком молочної залози на ранній стадії, з 3 і більше балами за шкалою короткого опитувальника для оцінки виразності больового синдрому (BPI-WP) (0-10 балів; більш високий бал вказує на більшу інтенсивність болю), які отримують терапію інгібіторами ароматази. Добровольців рандомізували в одну із трьох груп: групу застосування істинної акупунктури (n=110), групу імітації акупунктури (n=59) та контрольну групу листа очікування (n=57).
Справжня акупунктура та імітація акупунктури передбачали проведення втручання протягом 6 тижнів, по 2 сеанси на тиждень (всього 12 сеансів), з подальшим проведенням 1 сеансу на тиждень протягом 6 тижнів. Добровольці у контрольній групі не отримували лікування. У будь-який період з 24 по 52 тижні кожен пацієнт отримав 10 сеансів акупунктури.
Як основний показник використовували індекс BPI-WP за 52 тижні. Порівняння даних у різних групах лікування виконали методом лінійної регресії з поправкою на стратифікацію та інтенсивність болю на початковому рівні. Дослідження завершили 84,5% із 226 жінок (n = 191). Середній (стандартне відхилення) індекс BPI-WP на початковому рівні становив 6,7 (1,5).
За даними аналізу методом лінійної регресії середній індекс BPI-WP за 52 тижні у групі істинної акупунктури був на 1,08 бала нижче, ніж у групі імітації акупунктури, і на 0,99 бала нижче, ніж у контрольній групі листа очікування.
Крім того, у групі істинної акупунктури були відзначені статистично значуще нижчі значення рейтингового показника впливу болю за BPI протягом 52 тижнів порівняно з групою імітації акупунктури (різниця = 0,58). Слід зазначити, що в період з 24-го по 52-й тиждень лікування акупунктурою отримали 13,2 % (n = 12) пацієнтки у групі істинної акупунктури, 11,3 % (n = 6) пацієнтки у групі імітації акупунктури та 10, 6 % (n = 5) у контрольній групі листа очікування.
На відміну від імітації акупунктури або відсутності втручання проведення сеансів істинної акупунктури протягом 12 тижнів у жінок у постменопаузі з раком молочної залози та болем у суглобах, пов'язаних із застосуванням інгібіторів ароматази, призводило до стабільного зниження інтенсивності больового синдрому через 52 тижні. Таким чином, справжня акупунктура підходить для полегшення болю у суглобах у таких пацієнток.
JAMA Network Open
Comparison of Acupuncture vs Sham Acupuncture or Waiting List Control in the Treatment of Aromatase Inhibitor–Related Joint Pain A Randomized Clinical Trial
Dawn L. Hershman і співавт.
Коментарі (0)