Кетамін підходить для застосування як анальгетик для полегшення болю в животі.
Дані нещодавно проведеного дослідження вказують на сприятливий профіль безпеки та ефективності застосування кетаміну при болю в животі в умовах надання невідкладної допомоги. Мета дослідження David Häske та співавт. полягала в оцінці ефективності та безпеки застосування кетаміну як аналгетичного препарату для лікування болю в животі.
В рамках ретроспективного аналізу даних про догоспітальну медичну допомогу було вивчено всі випадки застосування кетаміну фельдшерськими бригадами для лікування болю в животі. Оцінку проводили за такими параметрами, як безпека препарату для пацієнтів та ступінь полегшення болю порівняно з іншими аналгетичними препаратами: метамізолом, морфіном та фентанілом. До аналізу було включено 129 наборів даних.
Середній вік пацієнтів становив 50±19 років (19–90 років). Жінки становили 47,3 % учасників (n = 61). У 52,7 % випадків (n = 68) застосовували кетамін, у 34,1 % (n = 44) – метамізол, у 2,3 % (n = 3) – морфін, у 10,9 % (n = 14) - фентаніл. Усі препарати застосовували в режимі монотерапії.
Ступінь полегшення болю при застосуванні метамізолу, фентанілу та кетаміну відрізнявся, а застосування кетаміну та фентанілу забезпечувало порівняльний знеболювальний ефект. Виходячи із встановленого в рамках забезпечення якості критерію ефективності аналгезії (зниження інтенсивності болю як мінімум на 2 бали або інтенсивність болю менше 5 балів за числовою рейтинговою шкалою (ЧРШ)), кетамін, метамізол та фентаніл забезпечували ефективне знеболювання у 92,6 % (n = 68), 65,9 % (n = 44) та 92,9 % (n = 13) випадків відповідно.
При застосуванні кетаміну небажаних явищ не відзначалося. Кетамін дозволяє досягти рівня аналгезії, який можна порівняти з фентанілом. Таким чином, кетамін можна розглядати як препарат, що потенційно ефективний при лікуванні болю в животі.
Internal and Emergency Medicine
Efficacy and safety in ketamine-guided prehospital analgesia for abdominal pain
David Häske і співавт.
Коментарі (0)