Щоб уникнути ускладнень або полегшити їх перебіг лікарі можуть
рекомендувати пацієнтам з перитонзилярним абсцесом медикаментозну терапію без
будь-яких доповнень в якості емпіричної терапії.
В останньому випуску журналу American Journal of Otolaryngology описані результати одноцентрового дослідження, згідно з якими медикаментозна терапія без доповнень може бути безпечною і ефективною заміною хірургічного дренажу при застосуванні емпіричного підходу до лікування перитонзилярного абсцесу.
Щоб порівняти ефективність лікування перитонзилярного абсцесу за допомогою медикаментозної терапії без будь-яких доповнень і хірургічного втручання, досліджувану когорту ділили на дві групи з 306 і 115 пацієнтів (72,7 і 27,3%) відповідно. Порівнювали демографічні характеристики учасників, особливості захворювання, підходи до лікування та його результати. В якості основної кінцевої точки розглядали невдачу лікування (необхідність в хірургічному втручанні в період спостереження) і повідомлення про проблеми протягом перших 2 тижнів емпіричного лікування.
Статистично значущих відмінностей в частоті невдачі лікування між групами не виявлено. Повідомлення про проблеми надходили рідко. Пацієнти в групі хірургічного втручання частіше описували дисфагію, тризм, укрупнення абсцесів і госпіталізацію. Частота призначення кортикостероїдів в групі медикаментозної терапії без доповнень була вище, ніж в групі хірургічного втручання. Статистично значущих незалежних прогностичних факторів неефективності лікування не виявлено.
Aaron LeeZebolsky і співавт. відзначили, що розмір абсцесу, швидше за все, не впливає на ризик невдачі лікування; проте є ймовірність того, що ретельний відбір пацієнтів допоможе оптимізувати результати лікування.
American Journal of Otolaryngology
Empiric treatment for peritonsillar abscess: A single-center experience with medical therapy alone
Aaron LeeZebolsky і співавт.
Коментарі (0)