Дотримання програми голодування під медичним наглядом тривалістю 7–8 днів з обмеженням у 600 ккал на добу покращує різні аспекти лікування фіброміалгії, а саме сприйняття болю, функціональність та якість життя.
Результати спостережного дослідження, опубліковані в журналі Nutrients, вказують на те, що тривале лікувальне голодування поряд з комплексним комбінованим стаціонарним лікуванням приносить пацієнтам з фіброміалгією користь з точки зору якості життя, болю та специфічних для захворювання функціональних факторів.
Фіброміалгія є серйозною проблемою, оскільки її основним симптомом є хронічний біль, і вона часто супроводжує ревматологічні захворювання. Лікування фіброміалгії зазвичай передбачає комплексний підхід, що включає різні нефармакологічні методи лікування, такі як голодування.
Це спостережне дослідження, проведене Daniela A. Koppold та співавт., було спрямоване на вивчення впливу тривалого голодування (від 3 до 12 днів із щоденним споживанням не більше 600 ккал) у рамках комплексного лікування госпіталізованих пацієнтів з фіброміалгією.
Загалом 176 пацієнтам з лікарні групи «Іммануїл» у Берліні (Німеччина) було запропоновано відповісти на запитання опитувальників під час вступу до лікарні (візит 0) та під час виписки (візит 1), а потім знову через 3 місяці (візит 2), 6 місяців (візит 3) та 12 (візит 4) місяців. Під час госпіталізації у пацієнтів регулярно вимірювали показники крові та антропометричні показники.
На візиті 1 загальна оцінка опитувальника для оцінки впливу фіброміалгії (FIQ) знизилася в середньому на 13,7 ± 13,9 бала (p < 0,001), що вказує на поліпшення щодо сприйманого впливу захворювання. Оцінка інтенсивності болю за числовою рейтинговою шкалою (ЧРШ) знизилася на 1,1 ± 2,5 на візиті В1 (p < 0,001), при цьому оцінка якості життя за індексом доброго самопочуття із 5 питань (WHO-5) підвищилася на 4,9 ± 12,3 на візиті 1 (p < 0,001), при цьому стійкі покращення спостерігалися при проведенні всіх пізніших оцінок у рамках подальшого спостереження.
На відміну від цього було відзначено помірне збільшення оцінки уважності за шкалою оцінки усвідомленості та уважності (MAAS), при цьому оцінка тривоги (за підшкалою тривоги госпітальної шкали тривоги та депресії, HADS-A) знизилася на 2,9±3,5 бала на візиті 1 (p < 0,0001), а оцінка депресії (за підшкалою депресії госпітальної шкали тривоги та депресії, HADS-D) знизилася на 2,7 ± 3,0 бала на візиті 1 (p < 0,0001) на етапі стаціонарного лікування.
Згідно з описом дослідників, серйозних небажаних явищ зареєстровано не було.
Nutrients
Effects of Prolonged Medical Fasting during an Inpatient, Multimodal, Nature-Based Treatment on Pain, Physical Function, and Psychometric Parameters in Patients with Fibromyalgia: An Observational Study
Daniela A. Koppold і співавт.
Коментарі (0)