В осіб з легкими когнітивними порушеннями проведення багатодоменних втручань було ефективнішим з погляду поліпшення когнітивних функцій порівняно з проведенням втручань в рамках окремих когнітивних доменів.
Згідно з результатами систематичного огляду та мета-аналізу, наявність статистично значущого зв'язку між проведенням короткострокових (тривалістю менше одного року) багатодоменних втручань та покращенням швидкості мовлення, пам'яті, виконавчих функцій та когнітивного функціонування загалом порівняно з проведенням втручань, спрямованих на окремі когнітивні домени, з легкими когнітивними порушеннями (ЛКП). Метою дослідження Talia Salzman та співавт. було виконання оцінки того, чи пов'язане проведення багатодоменних втручань з більш виразним покращенням когнітивних функцій у осіб старшого віку з діагнозом ЛКП.
Пошук виконували в електронних базах даних, таких як Кокрейнівський центральний реєстр контрольованих досліджень, CINAHL, AgeLine, PsycInfo, Embase та MEDLINE. В аналіз були включені рандомізовані дослідження за участю літніх осіб (віком 65 років і старше) з діагнозом ЛКП, які пройшли багатодоменні нефармакологічні втручання, з подальшою порівняльною оцінкою з групою активного контролю, в якій проводили втручання, спрямовані на окремі когнітивні домени.
Для визначення величини ефекту було проведено мета-аналіз із випадковими ефектами з розрахунком стандартизованої різниці середніх (СРС) та 95 % довірчого інтервалу. Було виконано порівняння оцінок, отриманих у тесті з семи когнітивних доменів, в учасників, які пройшли багатодоменні втручання та втручання, спрямовані на окремі когнітивні домени. Також було проведено оцінку тривалості втручань.
Загалом до аналізу було включено 28 досліджень, у яких взяло участь 2711 осіб старшого віку з ЛКП. У групі учасників, що пройшли багатодоменні втручання, було виявлено більш виразне поліпшення в наступних доменах: швидкість мови (СРС = 0,30), пам'ять (СРС = 0,29), виконавчі функції (СРС = 0,20) та когнітивне функціонування в цілому (СРС = 0,41). У групі учасників, що пройшли багатодоменні втручання, були отримані сприятливі результати при оцінці з використанням тесту на логічну пам'ять I (СРС = 0,47) та II (СРС = 0,26) шкали пам'яті Векслера, тесту проходження по маршруту, частина B (СРС = 0,46), категоріального тесту на швидкість мови (СРС = 0,34) та короткої шкали оцінки психічного статусу (СРС = 0,40).
Тривалість втручань у різних дослідженнях різнилася. Середня тривалість втручань становила 71,3 (36,0) хвилини за тривалості курсу терапії 19,8 (14,6) тижня у рамках сесій, кількість яких становила в середньому 2,5 (1,1) на тиждень. Курс терапії з проведенням втручань у всіх дослідженнях становив менше 1 року. Таким чином, у осіб з ЛКП проведення багатодоменних втручань, які є втручаннями, спрямованими одночасно на два і більше когнітивних домени, забезпечує більш виразне поліпшення когнітивних функцій порівняно з проведенням втручань, спрямованих на окремі когнітивні домени.
JAMA Network Open
Associations of Multidomain Interventions With Improvements in Cognition in Mild Cognitive Impairment: A Systematic Review and Meta-analysis
Talia Salzman і співавт.
Коментарі (0)