Вірус Хоста-2 (Khosta-2), сарбековірус з AПФ2-залежним входом у клітину, виявлений у кажанів у Росії, який взаємодіє з тим же типом рецептора проникнення, що і коронавірус SARS-CoV-2, очевидно, має стійкість до наявних вакцин і здатний проникати у клітини людини.
Результати недавнього дослідження, опубліковані в журналі PLOS Pathogens, свідчать, що, незважаючи на використання вірусом Хоста-2 (сарбековірусом, виявленим у кажанів у Росії) тих же спайкових (шиповидних) білків для інфікування клітин, що і людські патогени, у нього є стійкість до нейтралізації сироваткою крові людини, одержаної в осіб, які пройшли імунізацію вакциною проти коронавірусу SARS-CoV-2.
Спалах інфекцій, викликаних вірусами SARS-CoV, а також поточна пандемія коронавірусної інфекції були спровоковані передачею вірусів від тварин людині. В результаті досліджень походження коронавірусів SARS-CoV-1 та SARS-CoV-2 було виявлено широкий спектр сарбековірусів у тварин. Більшість із них мають лише віддалений зв'язок із відомими людськими патогенами і не можуть заражати клітини людини.
Рецептор-зв'язувальний домен (RBD) сарбековіруса взаємодіє з молекулами рецепторів на поверхні клітин-господарів. Цим у свою чергу опосередковано проникнення вірусу в клітини. У цьому дослідженні вивчали серологічну перехресну реактивність та рецепторний тропізм рецептор-зв'язувальних доменів двох сарбековірусів, виявлених у кажанів у Росії. Незважаючи на те, що ці два віруси відносяться до іншого підроду, ніж коронавіруси SARS-CoV-1 і SARS-CoV-2, рецептор-зв'язувальний домен одного з них (вірусу Хоста-2) був здатний використовувати рецептори ангіотензинперетворювального ферменту типу 2 (AПФ2) людини для проникнення у клітини.
Було встановлено, що псевдотипи вірусу з рекомбінантним химерним шиповидним білком, сконструйованим на основі шиповидного білка вірусу SARS-CoV-2, в якому рецептор-зв'язувальний домен замінили відповідним доменом вірусу Хоста-2, були стійкі як до моноклональних антитіл, так і до сироватки крові, отриманої в осіб, які пройшли імунізацію вакциною проти коронавіруса. Таким чином, поширення сарбековірусів у дикій природі за межі Азії є загрозою здоров'ю населення в цілому, а також зусиллям з імунізації проти коронавірусу SARS-CoV-2. Результати цього дослідження вказують на необхідність термінової розробки нових вакцин проти сарбековірусів, які забезпечують захист від широкого спектру вірусних патогенів.
PLOS Pathogens
An ACE2-dependent Sarbecovirus in Russian bats is resistant to SARS-CoV-2 vaccines
Stephanie N. Seifert і співавт.
Коментарі (0)