Нестероїдні
протизапальні препарати (НПЗП) можна безпечно призначати після тотальної
артропластики, оскільки їх застосування не провокує шлунково-кишкових кровотеч.
Згідно з результатами ретроспективного дослідження, опублікованими в журналі The Journal of Arthroplasty, зв'язку між тривалим прийомом НПЗП після тотальної артропластики і шлунково-кишковими кровотечами не виявлено. Таким чином, лікарські засоби з даної фармакотерапевтичної групи можна безпечно призначати більшості пацієнтів, які перенесли тотальну артропластику. Автори оцінювали ймовірність того, що продовження прийому НПЗП підвищує ризик розвитку шлунково-кишкової кровотечі після артропластики.
Всього в дослідження було включено 28 794 дорослих, які перенесли артропластику. Була проведена проспективна оцінка числа епізодів шлунково-кишкової кровотечі протягом 90 днів після втручання. Пацієнти самостійно повідомляли про одержувану медикаментозну терапію в післяопераційний період за допомогою електронних опитувальників. Первинну оцінку виконували методом бінарної логістичної регресії.
За підсумками аналізу виявлено 74 епізоди шлунково-кишкової кровотечі (0,26%) за період 90 днів з дати хірургічного втручання (медіана: 8 днів). НПЗП приймали 59,6% пацієнтів з 5086 учасників, включених в первинний аналіз з повним пакетом даних, і медіана тривалості їх застосування становила два тижні (міжквартильний розмах: 0-6 тижнів). Пацієнти з шлунково-кишковою кровотечею були значно старшими (71,3 і 67,0 року), потребували більш тривалої госпіталізації (2,1 і 1,5 дня) і мали пептичну виразку в анамнезі (10,8 і 0,9%).
Однак позитивного зв'язку між розвитком шлунково-кишкової кровотечі і прийомом НПЗП не виявлено. Відношення шансів на розвиток шлунково-кишкової кровотечі у осіб, що приймають нестероїдні протизапальні засоби, було мінімальним. Слід зазначити, що шлунково-кишкова кровотеча була пов'язана з прийомом антиагрегантів, антикоагулянтів і, в меншій мірі, ацетилсаліцилової кислоти. Найвищі шанси на розвиток шлунково-кишкової кровотечі відзначалися у осіб з пептичними виразками і у пацієнтів, які приймали антикоагулянти і антиагреганти. Крім того, автори прийшли до висновку, що ризик розвитку шлунково-кишкової кровотечі зростає при двосторонньому хірургічному втручанні і в міру збільшення віку.
The Journal of Arthroplasty
Risk of Gastrointestinal Bleeding with Extended Use of Nonsteroidal Anti-inflammatory Drug Analgesia After Joint Arthroplasty
Andrew N. Flieschman і співавт.
Коментарі (0)