Застосування окситоцину пов'язане зі зниженням інтенсивності нейропатичного болю.
Попередні результати рандомізованого контрольованого подвійного сліпого перехресного дослідження свідчать про те, що введення окситоцину в дозі 100 мкг ефективно полегшує нейропатичний біль. Метою дослідження було оцінити вплив інтратекального введення окситоцину на нейропатичний біль, алодинію та механічну гіпералгезію в порівнянні з плацебо.
Особи віком від 18 до 70 років, які зазнавали нейропатичного болю протягом як мінімум шести місяців, отримували дві різні процедури: інтратекальні ін'єкції окситоцину та фізіологічного розчину. Ін'єкції виконували з перервою щонайменше 7 днів між ними. Тривалий біль у нейропатичній ділянці в дослідженні оцінювали з використанням візуальної аналогової шкали (ВАШ), а ділянки гіперчутливості визначали шляхом дослідження реакції на стимуляцію нитками фон Фрея та ватяними паличками.
Вимірювання проводили протягом 4-годинного періоду. Основною кінцевою точкою, що становила інтерес, була оцінка болю за ВАШ протягом перших 4 годин після введення, який визначали з використанням лінійної моделі змішаних ефектів. Додаткові кінцеві точки включали вербальну оцінку інтенсивності болю, що реєструється щодня протягом 7 днів, а також оцінку ділянок гіперчутливості та спровокованого болю протягом 4 годин після введення.
Дослідження було припинено достроково у зв'язку з тим, що до нього було включено лише 5 із запланованих 40 осіб, що було пов'язано з труднощами з набором учасників та обмеженнями фінансування. Зареєстрована інтенсивність болю до введення препарату становила 4,75±0,99. Слід зазначити, що змодельована інтенсивність болю після введення окситоцину знизилася (зниження до 1,61±0,87) порівняно з плацебо (зниження до 2,49±0,87).
Крім того, щоденні оцінки інтенсивності болю протягом тижня після введення окситоцину були нижчими за відповідні оцінки після введення фізіологічного розчину (2,53±0,89 порівняно з 3,66±0,89). Варто зазначити, що після застосування окситоцину ділянка аллодинії зменшилася на 11%, проте спостерігалося збільшення гіпералгезії на 18% порівняно з плацебо. Важливо, що побічних ефектів, пов'язаних із застосуванням препарату, зареєстровано не було.
Враховуючи обмеження у вигляді невеликого розміру вибірки, примітно, що застосування окситоцину забезпечувало більш виразне зниження інтенсивності болю в порівнянні з плацебо у всіх учасників. Це свідчить про необхідність проведення додаткових досліджень окситоцину у цій популяції.
Pain Medicine
Preliminary results from a randomized, controlled, cross-over trial of intrathecal oxytocin for neuropathic pain
James C Eisenach і співавт.
Коментарі (0)