У пацієнтів з жировою хворобою печінки, пов'язаною з метаболічною дисфункцією, для підтримки здоров'я та фізичної форми не слід нехтувати важливістю персоналізованого режиму харчування.
Згідно з результатами дослідження, опублікованими в журналі The European Journal of Gastroenterology & Hepatology, персоналізований режим інтервального голодування (ІГ) є перспективним методом лікування жирової хвороби печінки, пов'язаної з метаболічною дисфункцією (MASLD), спричиненою надмірним накопиченням жиру в печінці.
ІГ, також відоме як дієта за методом «їж-стоп-їж», є потенційно ефективним методом зниження маси тіла, підвищення чутливості до інсуліну та зниження виразності стеатозу печінки.
Mohamed T. Abuelazm та співавт. провели систематичний огляд та мережевий метааналіз даних рандомізованих досліджень, у яких вивчали різні режими ІГ для лікування MASLD. Пошук досліджень виконували в базах даних Web of Science, PubMed, EMBASE, SCOPUS та Кокрейнівському центральному реєстрі контрольованих досліджень за період до 10 квітня 2023 року.
До метааналізу було включено 8 рандомізованих контрольованих досліджень за участю 635 осіб. З погляду наслідків дослідники особливо відзначили дієту 5:2, яка забезпечувала значне поліпшення еластичності печінки. Аналогічним чином, обмежене за часом харчування сприяло статистично значущому зменшенню стеатозу печінки, що оцінюється за допомогою контрольованого параметра згасання.
Однак у всіх режимах ІГ не відзначалося статистично значущих змін рівнів біомаркерів та значень таких клінічних показників, як АСТ (аспартатамінотрансфераза), ГГТ (гама-глутамілтранспептидаза), ліпідний профіль, рівень основного обміну, артеріальний тиск, інсулінорезінтентність і рівень глюкози у крові натще. Слід зазначити, що метод голодування через день був ефективним з точки зору покращення антропометричних показників, таких як безжирова маса тіла, ступінь абдомінального ожиріння та загальне зниження маси тіла.
Хоча у пацієнтів з MASLD за різних режимів ІГ було досягнуто обнадійливе поліпшення клінічних результатів, їх вплив залишається непередбачуваним.
The European Journal of Gastroenterology & Hepatology
Intermittent fasting regimens for metabolic dysfunction-associated steatotic liver disease: a systematic review and network meta-analysis of randomized controlled trials
Mohamed T Abuelazm і співавт.
Коментарі (0)