Інфекція SARS-CoV-2 чинить типовий вплив на перебіг головного болю незалежно від наявності даного захворювання в анамнезі.
Згідно з результатами недавнього дослідження, після перенесеної інфекції COVID-19 спостерігається збільшення первинного головного болю. Після коронавірусної інфекції часто відзначається розвиток вперше виявленого головного болю, який розрішається протягом одного місяця. Головний біль, пов'язаний з COVID-19, тяжкий і проявляється за типом мігрені. Молоді чоловіки з коронавірусною інфекцією більш схильні до розвитку виразного головного болю. Метою даного поперечного дослідження була оцінка характеру головного болю, пов'язаного з COVID-19.
До дослідження включили 121 дорослого пацієнта (середній вік: 35,29 + 9,54; 83,5 % – жінки) з діагнозом COVID-19, підтвердженим методом полімеразної ланцюгової реакції зі зворотною транскрипцією (ПЛР-ЗТ), які звернулися до клініки для лікування головного болю протягом трьох місяців після початку інфекції. В учасників було встановлено наявність первинного головного болю згідно з Міжнародною класифікацією головного болю (ICHD).
Включених у дослідження учасників розділили на категорії з урахуванням того, були головні болі раніше, або вони виникли вперше. Для проведення статистичної оцінки даних використовували критерій хі-квадрат (χ2), парний критерій Стьюдента та методи описової статистики. До інфікування SARS-CoV-2 у 78 (64,5%) учасників спостерігалася мігрень, а у 11 (9,1%) учасників – головний біль напруги. При цьому у 32 (26,4%) учасників головний біль після коронавірусної інфекції з'явився вперше.
У учасників спостерігалося значне збільшення кількості днів із головним болем після COVID-19 порівняно з кількістю днів із головним болем до COVID-19. Було встановлено, що у пацієнтів з мігренню збільшився обсяг застосування анальгетиків після COVID-19, тоді як у пацієнтів з головним болем напруги спостерігалося значне збільшення тяжкості та частоти нападів головного болю, як показано в таблиці 1.
У пацієнтів з вперше виявленим головним болем найчастіше спостерігався скроневий та двосторонній головний біль (40,6 % у кожному випадку). Після COVID-19 у чоловіків головний біль характеризувався більш високим ступенем тяжкості порівняно з жінками (8,66±1,15 порівняно з 5,93±2,01). При цьому у пацієнтів віком до 40 років напади головного болю були більш тривалими порівняно з пацієнтами старше 40 років (18,50±16,44 порівняно з 5,5±9,07). У 65,3% учасників вперше виявлений головний біль розрішився.
Таким чином, після COVID-19 спостерігаються більш інтенсивні та часті головні болі, при цьому найчастіше відзначається головний біль на кшталт мігрені. Також більш висока інтенсивність головного болю спостерігалася у чоловіків, пацієнтів молодшого віку та при коронавірусній інфекції помірного ступеня тяжкості.
The Journal of Headache and Pain
Coronavirus disease-19 and headache; impact on pre-existing and characteristics of de novo: a cross-sectional study
Jasem Youssef Al-Hashel і співавт.
Коментарі (0)