Існує зв'язок між внутрішньоутробним впливом забруднюючих речовин навколишнього повітря та відхиленнями темпів росту та кінцевої маси тіла від третього триместру до дворічного віку.
Результати когортного дослідження, опубліковані в журналі BMC Medicine, вказують на те, що зміни темпів росту і кінцевої маси тіла в період з третього триместру до дворічного віку були пов'язані з внутрішньоутробним впливом забруднюючих речовин атмосферного повітря. Мета дослідження, проведеного Nan Ji та співавт., полягала в оцінці взаємозв'язку впливу забруднюючих речовин атмосферного повітря в пренатальний період з відхиленнями від норми маси тіла з третього триместру вагітності до досягнення дитиною дворічного віку.
Загалом до дослідження було включено 490 майбутніх матерів, відібраних з когорти «Ризики для материнства та розвитку, спричинені екологічними та соціальними стресорами» (MADRES). Ця когорта в основному складалася з представниць малозабезпечених верств населення, переважно латиноамериканського походження, що мешкають у Лос-Анджелесі, штат Каліфорнія. Оцінку впливу факторів навколишнього середовища, таких як діоксид азоту (NO2), механічні включення розміром менше 10 мкм (PM10), механічні включення розміром менше 2,5 мкм (PM2,5) та озон (O3) проводили в період вагітності з використанням даних офіційних станцій моніторингу якості повітря.
Масу плоду визначали з використанням даних УЗД матері, а дані про масу тіла немовляти та дитини збирали з медичних карток або отримували під час наступних контрольних візитів. Щоб проаналізувати вплив забруднюючих речовин навколишнього повітря на зріст у певні періоди часу, загальний ріст та масу тіла, дослідники використовували шматкові сплайнові моделі. Середні рівні впливу в пренатальний період (стандартне відхилення) були такими: 16,4 (2,9) ppb для NO2; 12,0 (1,1) мікрограмів на кубічний метр (мкг/м3) для PM2,5; 28, 5 (4,7) мкг/м3 для PM10 та 26,2 (2,9) ppb для O3.
При порівнянні підвищення середніх рівнів забруднюючих речовин в навколишньому повітрі в пренатальний період з 10-го відсотка до 90-го відсотка було виявлено кілька виражених ефектів. Зокрема, спостерігалося суттєве збільшення темпів зростання з третього триместру до віку 3 місяців (1,55% для PM2,5 та 1,64% для NO2). І навпаки, спостерігалося значне зниження темпів зростання від 6 місяців до 2 років (0,90% для NO2). Крім того, досягнута до віку 2 років маса тіла була суттєво нижчою (-7,50 % для PM10 та -7,00 % для NO2).
Відхилення темпів зростання та кінцевої маси тіла в період з третього триместру до дворічного віку були пов'язані із внутрішньоутробним впливом забруднюючих речовин атмосферного повітря. Ці результати підтверджують важливість зниження рівня забруднення навколишнього повітря, особливо в малозабезпечених спільнотах, в інтересах суспільної охорони здоров'я.
BMC Medicine
Prenatal ambient air pollution exposure and child weight trajectories from the 3rd trimester of pregnancy to 2 years of age: a cohort study
Nan Ji і співавт.
Коментарі (0)