Комп'ютерна аватар-терапія дисфункціональних переконань (КАТ-ДП) є ефективною методикою боротьби з деякими симптомами, пов'язаними з розладами харчової поведінки.
У передовому попередньому дослідженні, результати якого були опубліковані в журналі International Journal of Cognitive Therapy, автори вивчили новий підхід до боротьби з дисфункціональними переконаннями і симптоматикою розладів харчової поведінки. Відповідно до отриманих результатів, комп'ютерна аватар-терапія дисфункціональних переконань може стати цінним доповненням до існуючого набору терапевтичних підходів, спрямованих на зміну дисфункціональних переконань, пов'язаних з тілом, та зниження тяжкості симптомів розладів харчової поведінки.
Дисфункціональні переконання давно були визнані вагомими факторами у розвитку та хронізації розладів харчової поведінки. Традиційні методи лікування, такі як когнітивно-поведінкова терапія (КПТ), спрямовані на зміну цих переконань для формування здоровіших моделей оцінки та мислення.
Дане дослідження було спрямовано на експериментальну перевірку передового підходу, відомого як КАТ-ДП. У ньому використовуються згенеровані комп'ютером аватари, щоб допомогти пацієнтам опрацювати та знизити дисфункціональні установки, пов'язані з тілом, з кінцевою метою полегшення симптомів розладу харчової поведінки, особливо у осіб із субклінічною симптоматикою.
У цьому рандомізованому контрольованому дослідженні 48 добровольців було поділено на 2 групи: контрольну групу та групу КАТ-ДП. Переконаність в індивідуальних установках, пов'язаних з тілом, та прояв симптомів, специфічних для розладів харчової поведінки, ретельно оцінювали у трьох різних часових точках: (1) перед втручанням (попередня оцінка); (2) відразу після втручання (наступна оцінка) та (3) через 14 днів (контрольне спостереження). Відзначався виражений ефект взаємодії щодо тяжкості симптомів.
На цьому етапі динамічного спостереження у групі КАТ-ДП відзначалося більш значне зменшення симптомів, специфічних для розладу харчової поведінки, порівняно з контрольною групою. Хоча позитивна динаміка індивідуальних автоматичних думок, що пов’язані з тілом, у групі КАТ-ДП статистично значуще не відрізнялася від контрольної групи, вона відповідала очікуванням. Дане дослідження надає перспективні попередні докази, що КАТ-ДП може бути ефективним інструментом для роботи з конкретними симптомами, пов'язаними з розладами харчової поведінки.
Хоча результати і є обнадійливими, необхідне проведення подальших досліджень на підтвердження ефективності КАТ-ДП, особливо у клінічних популяціях з підтвердженими розладами харчової поведінки. Дане дослідження відкриває нові можливості для застосування даного виду терапії в терапевтичних та науково-дослідних цілях, вказуючи на те, що КАТ-ДП може стати цінним доповненням до традиційної КПТ у різних клінічних ситуаціях.
International Journal of Cognitive Therapy
Computer-Assisted Avatar-Based Treatment for Dysfunctional Beliefs and Eating-Disorder Symptomatology: A Randomized Control Pilot Study
Marius Fey et al.
Коментарі (0)