Самоорганізовувані пептиди можуть бути прийнятним варіантом
для зниження частоти розвитку карієсу і ремінералізації вогнищ каріозного
ураження.
У Journal of Dentistry були опубліковані результати систематичного огляду даних клінічних досліджень, в яких проводилася оцінка ефективності пептидів, що самоорганізуються (SAP), при ремінералізації початкових каріозних уражень. Зібрана інформація свідчить, що терапія SAP може розглядатися як дієвий метод ремінералізації емалі і боротьби з каріозними ураженнями.
Було проведено пошук проспективних контрольованих (не)рандомізованих досліджень без часових і мовних фільтрів в базах даних Ovid EMBASE, Central і PubMed. Метою було виявлення робіт по оцінці ефективності SAP в порівнянні з плацебо або стандартним лікуванням (група контролю). Інструменти Grade Profiler 3.6 і Risk of Bias 2.0 застосовувалися для оцінки рівня доказовості і ризику систематичної помилки.
Всього було ідентифіковано 7 рандомізованих контрольованих досліджень, п'ять з роздільним дослідженням порожнини рота (split-mouth) і два в паралельних групах. Загальна кількість учасників склала 294 людини (508 зубів). Метааналіз був проведений для оцінки ефективності застосування SAP (плюс фінішне покриття фтором) в порівнянні з відсутністю обробки (плюс фінішне покриття фтором) (контрольна група). У групі застосування SAP було зареєстровано статистично значимо більш виразне поліпшення оптичних властивостей, ніж у контрольній групі. Кінцеві точки оцінювалися за допомогою візуальної аналогової шкали, лазерної флуоресценції, шкали Міжнародної системи виявлення та оцінки карієсу (ICDAS) або морфометричних вимірювань, як представлено в таблиці нижче:
Результати даного
аналізу свідчать, що застосування SAP ефективно щодо ремінералізації емалі і
боротьби з карієсом, проте інтерпретацію слід проводити з обережністю через
обмежений обсяг доказів.
Journal of Dentistry
Efficacy of a self-assembling peptide to remineralize initial caries lesions – a systematic review and meta-analysis
R.J. Wierichs і співавт.
Коментарі (0)