У пацієнтів з НАЖХП застосування δ-токотрієнолу та α-токоферолу однаково ефективно знижує резистентність до інсуліну, уповільнює розвиток стеатозу печінки та зменшує оксидативний стрес.
Згідно з результатами недавнього дослідження, застосування добавок, що містять дельта-токотрієнол (δT3) у дозі 300 мг та альфа-токоферол (αTF) у дозі 268 мг, протягом року у пацієнтів з неалкогольною жировою хворобою печінки (НАЖХП) було пов'язано з порівнянною ефективністю щодо зниження виразності стеатозу печінки, оксидативного стресу та інсулінорезистентності. Метою рандомізованого подвійного сліпого дослідження з активним контролем була оцінка ефективності застосування δТ3 та αTF у лікуванні НАЖХП.
В рамках дослідження 100 пацієнтів з НАЖХП з популяції ITT (всі пацієнти, які отримали принаймні одну дозу призначеного лікування) рандомізували до групи застосування δT3 у дозі 300 мг (n=50) або до групи застосування αTF (n=50) у дозі 268 мг 2 р/добу протягом 48 тижнів. Основними кінцевими точками були оцінка резистентності до інсуліну за допомогою гомеостатичної моделі (індекс HOMA-IR), коефіцієнт співвідношення щільності печінки до щільності селезінки (коефіцієнт L/S) та індекс стеатозу печінки (індекс FLI) через 48 тижнів. Додаткові кінцеві точки включали ступінь апоптозу гепатоцитів, рівень оксидативного стресу та зміни у маркерах запалення у печінці. На початковому рівні та через 24 та 48 тижнів проводили комп'ютерне томографічне сканування печінки, біохімічний аналіз крові та клінічну оцінку.
Через 48 тижнів в обох групах відзначали поліпшення таких показників, як рівень малонового діальдегіду в сироватці крові, індекс HOMA-IR, індекс FLI та коефіцієнт L/S порівняно з вихідним рівнем. При цьому виразних міжгрупових відмінностей не виявлено. Через 48 тижнів у групі застосування δT3 рівні цитокератину-18, лептину, фактору некрозу пухлини-альфа, інтерлейкіну-6 у сироватці крові та показники маси тіла були статистично значуще нижчими, а рівні адипонектину були вищими в порівнянні з групою застосування αTF. Про розвиток побічних ефектів не повідомлялося.
Дельта-токотрієнол перевершував альфа-токоферол за ефективністю щодо таких показників, як апоптоз, виразність запалення та маса тіла, пов'язаних з НАЖХП. Таким чином, застосування добавки, що містить δT3, в лікуванні пацієнтів з НАЖХП можна розглядати як кращий метод лікування в поєднанні зі зміною способу життя.
Complementary Therapies in Medicine
Comparison of delta-tocotrienol and alpha-tocopherol effects on hepatic steatosis and inflammatory biomarkers in patients with non-alcoholic fatty liver disease: A randomized double-blind active-controlled trial
Muhammad Amjad Pervez і співавт.
Коментарі (0)