У осіб без явних захворювань печінки було виявлено наявність сильного зв'язку між величиною маркера фіброзу печінки та рівнем смертності у післяопераційному періоді.
У осіб без явних захворювань печінки результати простого аналізу на фіброз печінки тісно пов'язані з рівнем смертності в післяопераційному періоді, що може допомогти у визначенні хірургічного ризику та оптимізації лікування в передопераційному періоді. Метою цього дослідження було визначення того, чи пов'язаний індекс FIB-4 (валідований маркер фіброзу печінки), який розраховують з урахуванням віку, активності аланінамінотрансферази (АЛТ), аспартатамінотрансферази (АСТ) та числа тромбоцитів, з рівнем смертності в післяопераційному періоді в загальній популяції пацієнтів хірургічного профілю.
У дослідження були включені пацієнти, які раніше пройшли хірургічні втручання під загальною анестезією. Критеріями виключення були зловживання алкоголем, гостре захворювання печінки або печінкова недостатність та наявність встановленого захворювання печінки.
З урахуванням значень індексу FIB-4 було виділено три заздалегідь затверджені категорії. При значеннях індексу FIB-4 ≤1,3 бала виключали виразний фіброз, від >1,3 до <2,67 бала – підтверджували непереконливий результат та ≥2,67 бала – визначали виразний фіброз.
Основним аналітичним методом був відбір подібного коефіцієнта схильності. Індекс FIB-4 був дихотомічним показником, який дозволяв виявляти виразний фіброз. У межах вторинного аналізу використовували багатофакторну логістичну регресію. Згідно з критеріями, встановленими щодо індексу FIB-4, у 1995 (10%) з 19861 включеного в дослідження учасника був виражений фіброз. Всього у 15 учасників (0,1%) летальний кінець настав під час операції, у 272 учасників (1,4%) - під час перебування у стаціонарі та у 417 учасників (2,1%) - протягом 30 днів після операції. Після коригування на інші змінні, що впливали на ризик, значення індексу FIB-4 ≥2,67 бала були пов'язані з вищою інтраопераційною смертністю (відношення шансів (ВШ) 3,63), госпітальною смертністю (ВШ 3,14) та смертністю протягом 30 днів після операції (ВШ 2,46).
При аналізі з урахуванням трьох категорій значень індексу FIB-4 (≤1,3 бала (контрольне значення), від >1,3 до <2,67 бала та ≥2,67 бала) було встановлено пропорційний зв'язок з вищим рівнем смертності у час перебування у стаціонарі (ВШ 1,89 та ВШ 4,70 відповідно) та протягом 30 днів після операції (ВШ 1.77 та ВШ 3,55 відповідно). Відмінності за показником смертності у вибірці, підібраній за коефіцієнтом схильності у співвідношенні 1 : 1, збереглися (N = 1994 на кожну групу). Смертність під час перебування у стаціонарі склала 5,1 % та 2,2 % (ВШ 2,70) при порівнянні пацієнтів з категорій індексу FIB-4 ≥2,67 бала та <2,67 бала та протягом 30 днів після операції – 6,6 % та 3,4 % відповідно (ВШ 2,26).
Таким чином, значення індексу FIB-4 ≥2,67 бала до операції (встановлене як порогове значення для визначення вираженого фіброзу) було пов'язане з підвищеним ризиком смерті в інтраопераційному періоді, під час перебування в стаціонарі та протягом 30 днів після операції.
Anesthesia & Analgesia
Liver Fibrosis Marker and Postoperative Mortality in Patients Without Overt Liver Disease
Shira Zelber-Sagi і співавт.
Коментарі (0)