широкий спектр гіпотензивних препаратів може знижувати частоту головного болю в осіб з епізодичною мігренню порівняно з методами, представленими у поточних клінічних рекомендаціях.
Згідно з результатами недавнього систематичного огляду та метааналізу, різні класи гіпотензивних засобів (наприклад, блокатори кальцієвих каналів, бета-адреноблокатори, інгібітори ангіотензинперетворювального ферменту, блокатори рецепторів ангіотензину II та альфа-адреноблокатори) ефективно знижували кількість днів з головним болем у пацієнтів з епізодичною мігренню.
Мета дослідження полягала в оцінці впливу антигіпертензивних препаратів на профілактику епізодичної мігрені. Пошук рандомізованих контрольованих досліджень впливу гіпотензивних препаратів у пацієнтів з епізодичною мігренню порівняно з плацебо провели у таких базах даних, як Кокрейнівський центральний реєстр контрольованих досліджень, MEDLINE та Embase. Збирали інформацію по 4 кінцевих точках: щомісячна кількість днів з мігренню або головним болем та щомісячна кількість нападів мігрені або головного болю. Розраховували загальну стандартизовану різницю середніх значень. Згодом було проведено метааналіз із використанням моделі з випадковими ефектами.
Загалом у аналіз було включено 50 досліджень (в 70 % з яких використовувався перехресний дизайн), що становить 60 різних порівнянь. Середній вік учасників у всіх дослідженнях становив 39 років, 79% учасників були жінками. Було виявлено, що кількість днів із головним болем на місяць була меншою порівняно з плацебо для всіх класів лікарських засобів. При цьому статистично значущі відмінності спостерігалися для всіх класів, таких як блокатори кальцієвих каналів (-1,8), бета-адреноблокатори (-0,4), блокатори рецепторів ангіотензину II (-0,9), інгібітори ангіотензинперетворювального ферменту (-1,3) та альфа-адреноблокатори (-0,7), крім 1-го класу.
Спостерігалося статистично значуще зниження стандартизованої різниці середніх значень для всіх класів лікарських засобів. Також було відзначено значне зниження для конкретних лікарських препаратів: верапамілу, нікардипіну, тимололу, пропранололу, метопрололу, бісопрололу, атенололу, кандесартану та клонідину. Таким чином, більш широкий спектр гіпотензивних препаратів та класів лікарських засобів може забезпечити ефективне зниження частоти головного болю в осіб з епізодичною мігренню порівняно з методами, представленими у поточних клінічних рекомендаціях.
Cephalalgia
The effect of blood pressure lowering medications on the prevention of episodic migraine: A systematic review and meta-analysis
Cheryl Carcel та співавт.
Коментарі (0)