Для зниження ризику розвитку панкреатиту після ендоскопічної ретроградної холангіопанкреатографії лікарська профілактика є чудовою альтернативою механічному стентуванню.
Згідно з результатами описового огляду, ректальне введення нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП) як монотерапія або у поєднанні з внутрішньовенною гідратацією та сублінгвальним прийомом нітратів призвело до статистично значущого зниження частоти розвитку панкреатиту. Крім того, було виявлено, що установка стенту була порівнянна ефективності з лікарською терапією.
Мета дослідження полягала у вивченні стратегій профілактики розвитку панкреатиту після ендоскопічної ретроградної холангіопанкреатографії (ЕРХПГ) та оцінці ефективності нелікарського та лікарського методів. Пошук статей у базі даних Pubmed проводили за ключовими словами «після ЕРХПГ» та «панкреатит». До огляду включали рандомізовані контрольовані дослідження за участю пацієнтів, які перенесли ЕРХПГ щодо будь-якого захворювання, в яких оцінювали ефективність нелікарської та лікарської терапії, опубліковані за останні 7 років.
До огляду не включали спостережні дослідження, описові дослідження, огляди та дослідження з обмеженим доступом. Основною кінцевою точкою була частота розвитку панкреатиту після ЕРХПГ. Серед вивчених методів лікування застосування нестероїдних протизапальних засобів було визначено як найбільш ефективне з точки зору зниження частоти розвитку панкреатиту, при цьому кращим способом введення було ректальне введення.
За НПЗП слідували внутрішньовенна гідратація та сублінгвальний прийом нітратів, особливо при застосуванні у поєднанні з ректальним введенням НПЗП. Хоча такі препарати, як нафамостат мезилат і магнію сульфат, забезпечували зниження частоти розвитку панкреатиту, результати не досягли порога статистичної значущості. Нанесення адреналіну у формі спрею на сосочок дванадцятипалої кишки не мало ефекту і навіть пов'язано з потенційним ризиком підвищення частоти розвитку панкреатиту.
Установка стенту, навпаки, продемонструвала ефективність з погляду зниження частоти розвитку панкреатиту. Ректальне введення нестероїдних протизапальних засобів у якості монотерапії або у поєднанні з внутрішньовенною гідратацією та сублінгвальним прийомом нітратів призводило до статистично значущого зниження частоти розвитку панкреатиту. Крім того, установка стенту характеризувалася порівнянною з лікарською терапією ефективністю. Таким чином, систематичне застосування лікарських препаратів перед ЕРХПГ може стати ефективною стратегією зниження ризику цього серйозного ускладнення.
Journal of Pancreatology
Pharmacological and Non-pharmacological Prophylaxis in the Prevention of Post-Endoscopic Retrograde Cholangiopancreatography Pancreatitis; A Narrative Review
Amina Ehsan
Коментарі (0)