Зниження виразності тривоги, стресу та депресії може скоротити частоту епізодів порушень сну та стомлюваності у пацієнтів з розсіяним склерозом.
У недавньому дослідженні психологічні фактори, такі як тривога, стрес та депресія, відігравали основну роль у прогнозуванні порушень сну та стомлюваності у пацієнтів з розсіяним склерозом. Мета цього дослідження полягала у вивченні складного взаємозв'язку між психічним здоров'ям та фізичними симптомами у пацієнтів із розсіяним склерозом.
Розмір вибірки у дослідженні становив 252 учасники. Відбір проводили з використанням методу цільової вибірки. У дослідженні використовували різні інструменти для збору та аналізу даних, включаючи шкалу депресії, тривоги та стресу (DASS-21), шкалу оцінки виразності стомлюваності (FSS) та короткий опитувальник з оцінки якості сну (MSQ). Результати свідчили про сильну позитивну кореляцію між порушеннями сну та депресією (r = 0,56), тривогою (r = 0,52) та стресом (r = 0,40) і вказували на те, що у пацієнтів, у яких ці психологічні фактори більш виражені, ймовірність розвитку порушень сну вища.
Статистично значущого взаємозв'язку між віком і загальною оцінкою порушень сну виявлено не було (r = -0,001; p < 0,985). Однак був встановлений взаємозв'язок між віком і безсонням (r = -0,146; p < 0,021) і пересипанням (r = 0,153; p < 0,015). Вираженого взаємозв'язку між віком і стомлюваністю встановлено не було (r = -0,044; p < 0,941). Крім того, отримані результати вказували на те, що стомлюваність у пацієнтів з розсіяним склерозом значною мірою пов'язана з тривогою (r=0,54), стресом (r=0,48) і депресією (r=0,52).
Результати регресійного аналізу свідчили про те, що депресія, стрес і тривога в сукупності дозволяють значною мірою спрогнозувати загальну дисперсію щодо порушень сну (0,37%) та стомлюваності (0,35%) у пацієнтів з розсіяним склерозом. Ці результати наголошують на важливості забезпечення психологічного благополуччя при лікуванні симптомів, пов'язаних з розсіяним склерозом. Медичні працівники можуть розглянути можливість включення психологічних втручань поряд із традиційними методами лікування для покращення якості сну та зниження стомлюваності у пацієнтів із розсіяним склерозом.
Neurology Research International
Sleep Disorders and Fatigue among Patients with MS: The Role of Depression, Stress, and Anxiety
Nassim Zekibakhsh Mohammadi та співавт.
Коментарі (0)