Серед вагітних поширеність розладів харчової поведінки становить 4,3%.
Згідно з результатами недавнього систематичного огляду та метааналізу, опублікованими в журналі Archives of Gynecology and Obstetrics, поширеність розладів харчової поведінки у вагітних жінок становить 4,3%; при цьому наголошується на необхідності враховувати вік, рівень освіти, індекс маси тіла (ІМТ) і т. д. при розробці втручань для усунення патологічної харчової поведінки. Мета дослідження полягала в оцінці рівня поширеності розладів харчової поведінки під час вагітності та вивченні пов'язаних з ними факторів.
Пошук відповідної літератури провели в базах даних, включаючи Ovid, Google Scholar, Scopus, Web of Science, EBSCOhost і PubMed, з використанням комбінованих ключових слів "(розлади харчової поведінки АБО нервова анорексія АБО нервова булімія АБО компульсивне переїдання) І (вагітність АБО вагітна ». Два дослідники незалежно один від одного витягли дані з обраних статей, використовуючи стандартизовану форму, при цьому якість досліджень оцінювали на основі критеріїв оцінки, наданих Інститутом Джоанни Бріггс (Joanna Briggs).
У 11 дослідженнях за участю 2 369 520 вагітних жінок поширеність розладів харчової поведінки варіювалася від 0,5% до 10,6%. Загальна поширеність розладів харчової поведінки у вагітних склала 4,3% (I2 = 99,5%). Слід зазначити, що під час вагітності частота розвитку нервової анорексії та компульсивного переїдання клінічно значно підвищилася порівняно з періодом до вагітності, при цьому частота розвитку нервової булімії знизилася.
Деякі фактори, такі як вік до 30 років, наявність середньої освіти, заміжжя та нормальний ІМТ, були пов'язані з більш високою поширеністю розладів харчової поведінки у вагітних жінок. Серед вагітних жінок із розладами харчової поведінки приблизно половина повідомляли про тривогу, а близько однієї третини повідомляли про депресію. Крім того, незначна частка вагітних жінок займалася надмірними фізичними вправами (0,7%), голодувала (0,3%), приймала проносні або сечогінні засоби (0,1%) або викликала у себе блювання (0,6%).
Дослідження має важливе значення, оскільки дає уявлення про загальносвітову поширеність розладів харчової поведінки у вагітних жінок, а також про супутні фактори. Дотримання протоколів рутинного скринінгу для виявлення розладів харчової поведінки під час вагітності може відіграти вирішальну роль у реалізації цілеспрямованих профілактичних заходів для груп високого ризику та охорони здоров'я матері та дитини.
Archives of Gynecology and Obstetrics
Prevalence and related factors of eating disorders in pregnancy: a systematic review and meta-analysis
Pınar Çiçekoğlu Öztürk та співавт.
Коментарі (0)