У дітей з орбітальними ускладненнями риносинуситу застосування системних глюкокортикостероїдів пов'язане зі скороченням тривалості госпіталізації.
Згідно з результатами систематичного огляду та мета-аналізу, тривалість госпіталізації при застосуванні системних глюкокортикостероїдів була меншою, ніж при застосуванні лише антибіотиків. У дослідженні Tyler R. Schwartz та співавт. оцінювали вплив терапії системними глюкокортикостероїдами на розвиток абсцесів, потребу в хірургічному втручанні та тривалість госпіталізації з приводу орбітальних ускладнень риносинуситу у дітей.
Пошук відповідних публікацій виконали за базами даних MEDLINE та PubMed. Критеріями включення до огляду відповідали 477 учасників із 8 досліджень. Терапію системними глюкокортикостероїдами проводили у 30,2% пацієнтів (n=144) та не проводили у 69,8% пацієнтів (n=333).
На підставі результатів мета-аналізу даних про частоту хірургічних втручань та розвитку підокістного абсцесу відмінностей між зазначеними групами не виявлено (відношення шансів 1,06 та 1,08 відповідно).
Тривалість госпіталізації оцінювали у 6 публікаціях. Достатньо даних для проведення мета-аналізу було отримано в рамках трьох із зазначених досліджень. Згідно з його результатами, середня тривалість госпіталізації у пацієнтів з орбітальними ускладненнями, які отримували терапію системними глюкокортикостероїдами, була меншою, ніж у пацієнтів, які не отримували такої терапії (стандартизована середня різниця = −2,92). Таким чином, системні глюкокортикостероїди доцільно призначати госпіталізованим пацієнтам дитячого віку з орбітальними ускладненнями риносинуситу. Потрібні додаткові дослідження для оцінки застосування системних глюкокортикостероїдів як ад'ювантної терапії.
International Journal of Pediatric Otorhinolaryngology
Systemic corticosteroids for orbital complications of pediatric rhinosinusitis: A systematic review
Tyler R. Schwartz і співавт.
Коментарі (0)