Особи з плоскостопістю можуть бути більш схильні до появи головного болю напруги, ніж особи з нормальним склепінням стопи.
Згідно з результатами одномоментного дослідження, опублікованими в журналі Journal of Rehabilitation Sciences & Research, може існувати зв'язок між наявністю плоскостопості та розвитком стійкого головного болю напруги.
До дослідження було включено 61 пацієнта з хронічним головним болем напруги (13 чоловіків та 48 жінок) та 61 відповідних учасників з контрольної групи. Основною контрольною точкою в дослідженні була частота плоскостопості в обох групах. Також проводили оцінку виразності порушень в області шиї та наявності міофасціальних тригерних точок в області шиї та голови в обох групах.
Оцінку відносного внеску демографічних характеристик та клінічних прогностичних факторів у розвиток головного болю напруги проводили з використанням моделей логістичної регресії та критерію Пірсона (хі-квадрат). Оцінка з використанням критерію хі-квадрат дозволила встановити, що у групі пацієнтів з головним болем напруги частота присутності плоскостопості була статистично значуще вище (x2 = 17,5, ступінь свободи (df) = 2), ніж у контрольній групі. При проведенні додаткового аналізу встановлено, що в осіб із плоскостопістю ризик розвитку головного болю напруги був у 4,32–5,05 рази вищим, ніж у осіб із нормальним склепінням стопи.
У осіб із чотирма і більше тригерними точками шанс розвитку головного болю напруги був у 7,93 рази вищим, ніж у тих, хто мав менше чотирьох тригерних точок. У осіб зі значенням індексу обмеження життєдіяльності через біль у шиї (Neck Disability Index) ≥4 балів ймовірність розвитку головного болю напруги була в 11,96 рази вищою, ніж у осіб зі значенням цього індексу <4 балів. Таким чином, існує зв'язок між наявністю хронічних головних болів напруги та плоскостопістю.
Journal of Rehabilitation Sciences & Research
Are tension-type headaches associated with flexible flat feet? A cross-sectional study
Negar Azhdari і співавт.
Коментарі (0)