Під час лапароскопічної хірургії застосування комбінації помірної нервово-м'язової блокади та блокади поперечного простору живота (TAPB) дозволяє ефективно знизити інтенсивність післяопераційного болю та забезпечити якість хірургічних умов, що можна порівняти з такою, що досягається при глибокій нервово-м'язовій блокаді.
Згідно з результатами рандомізованого клінічного дослідження, опублікованими в журналі BMC Anesthesiology, поєднання помірної нервово-м'язової блокади і TAPB під час планової лапароскопічної хірургії при колоректальному раку може забезпечити якість хірургічних умов, що можна порівняти з такою, що досягається при глибокій нервово-м'язовій блокаді. Крім того, застосування цієї комбінації полегшує біль протягом 4 годин після операції, дозволяє знизити обсяг споживання міорелаксантів та скоротити тривалість екстубації та тривалість перебування в палаті післянаркозного спостереження з використанням неостигміну як антагоніста міорелаксантів.
Мета дослідження, проведеного Fang Ke та співавт., полягала у визначенні того, чи забезпечує застосування комбінації помірної нервово-м'язової блокади та TAPB порівнянну якість хірургічних умов, як при глибокій нервово-м'язовій блокаді. Загалом 80 пацієнтів, яким була показана лапароскопічна хірургія з приводу колоректального раку, були рандомізовані в 2 групи: (i) контрольну групу (група D) на отримання глибокої нервово-м'язової блокади з числом м'язових посмикувань 0 у відповідь на чотирирозрядну стимуляцію рахунком ≥1 та (ii) основну групу (група M) на отримання помірної нервово-м'язової блокади (з числом м'язових посмикувань 1–3 у відповідь на чотирирозрядну стимуляцію) + TAPB.
Пацієнти в обох групах дослідження отримували однакову анестезію. Під час операції у пацієнток у групах D та M порівнювали відстань від крижового мису до шкіри пупка. Якість хірургічних умов оцінювали за 5-бальною порядковою шкалою. Оцінки інтенсивності болю визначали через 8 годин після операції. Відстань від крижового мису до шкіри пупка після пневмоперитонеуму у групі D (16,03 ± 2,17 см) та групі M (16,37 ± 2,78 см) була порівнянною.
Слід зазначити, що 95% довірчий інтервал для відмінності відстані від крижового мису до шкіри пупка між групами дослідження становив від -1,45 до 0,77 см. Відповідно до встановленої межі не меншої ефективності 1,5 см, інтервал від -1,45 до ∞ потрапляв до інтервалу від -1,50 до ∞, тому результат оцінки не меншої ефективності був визнаний задовільним. З погляду оцінки за хірургічною рейтинговою шкалою статистично значущих міжгрупових відмінностей не виявлено.
Доза рокуронія у групі D була статистично значуще вищою, ніж у групі M. У групі M відзначалося статистично значуще зниження оцінки інтенсивності болю через 8 годин після втручання порівняно з групою D. Таким чином, отримані дані вказують на те, що застосування помірної нервово-м'язової блокади у комбінації з ТАРВ є ефективним методом знеболення у пацієнтів, яким показана лапароскопічна хірургія з приводу колоректального раку.
BMC Anesthesiology
The effects of moderate neuromuscular blockade combined with transverse abdominal plane block on surgical space conditions during laparoscopic colorectal surgery: a randomized clinical study
Fang Ke і співавт.
Коментарі (0)