Дослідження ін’єкцій розчину аутологічних білків для лікування остеоартриту колінних суглобів

 •  

  НОВИНИ

 • НОВИНИ МЕДИЦИНИ
 •  

  4 хвилин читати

  • 2
 •  

  НОВИНИ

 • НОВИНИ МЕДИЦИНИ
 

4 хвилин читати

Dec 02,2020
 • 2

  ЩО НОВОГО?

Клініцисти  можуть застосовувати внутрішньосуглобові ін’єкції  розчину аутологічних білків (РАБ) для лікування пацієнтів з м’яким та помірним остеоартритом колінних суглобів. За результатами дослідження цей метод безпечний і суттєво полегшував біль впродовж 3 років після ін’єкції. 

Рандомізоване багатоцентрове дослідження з подвійним засліпленням та контролем фізіологічним розчином було проведене з метою оцінити терапевтичні ефекти однократного введення РАБ в уражені суглоби при спостереженні пацієнтів до 3 років. Це дослідження було продовженням попереднього рандомізованого дослідження, яке підтвердило переваги нового методу в перший рік лікування.

Учасниками були 46 пацієнтів з діагнозом остеоартриту колінних суглобів на стадії 2 або 3 за Келгрен-Лоуренсом. Пацієнтів рандомізували в дві групи: а) одна ін’єкція фізіологічного розчину (n = 15), б) одна ін’єкція БАР під контролем ультразвуку (n = 31). Через 1 рік пацієнтам контрольної групи дозволялося перейти в групу б). Через 24 та 36 місяців пацієнти проходити повторне обстеження з оцінюванням наступних показників: а) Коротка форма опитувальника стану здоров’я з 36 питань (SF-36); б) візуальна аналогова шкала болю (ВАШ); в) шкала ушкодження колінного суглоба та наслідків остеоартриту (KOOS); г) терапевтична відповідь за ревматологічними критеріями Міжнародного товариства дослідження остеоартриту (OMERACT-OARSI); д) Індекс Лікерта Західного Онтаріо та університету МакМастер (WOMAC LK 3.1).

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) проводилася з використанням МРТ-індексу остеоартриту колінного суглоба (MOAKS) до початку терапії та через 24 місяці. Рентгенівські знімки аналізували за критеріями Келгрена-Лоуренса до початку терапії і щороку впродовж періоду спостереження.

В групі БАР спостерігали покращення оцінок болю за WOMAC, KOOS та ВАШ через 1 рік та 3 роки, як відображено в таблиці:


Дані представлені у вигляді середнього ± стандартне відхилення.

З 12 по 36-й місяць оцінки болю за ВАШ суттєво знизилися. Всі учасники контрольної групи, яким уводили фізіологічний розчин, погодилися перейти до групи РАБ. Порівняно з початковими їхні фінальні оцінки покращилися. Проте не відзначалося суттєвого покращення в порівнянні з точкою переходу в дослідну групу.

Слід зазначити, що у 28,6% пацієнтів (4/14) з перехідної групи та у 26,9% (7/26) пацієнтів групи РАБ лікування було визнане неефективним, оскільки у них застосовували додаткові ін’єкційні терапії або хірургічні втручання між 12-м та 36-м місяцями спостереження. Результати за MOAKS не мали суттєвих відмінностей.

У пацієнтів з кращим станом хряща відзначалися кращі клінічні наслідки щодо полегшення болю. У пацієнтів, які первинно мали втрату хряща, клінічні результати були гіршими. Таким чином, ін’єкції РАБ є безпечними та суттєво полегшують біль у пацієнтів з остеоартритом колінних суглобів.


Джерело : American Journal of Sports Medicine
Посилання на джерело : https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0363546520944891
Оригінальна назва статті : Autologous Protein Solution Injections for the Treatment of Knee Osteoarthritis: 3-Year Results
Автори : Elizaveta Kon et al.
Джерело

American Journal of Sports Medicine

Посилання на джерело
Оригінальна назва статті

Autologous Protein Solution Injections for the Treatment of Knee Osteoarthritis: 3-Year Results

Автори

Elizaveta Kon et al.