EN | UA
EN | UA

Підтримка Медзнат

Назад
Індексна оцінка патологічних змін язика як симптомів гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ) Індексна оцінка патологічних змін язика як симптомів гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ)
Індексна оцінка патологічних змін язика як симптомів гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ) Індексна оцінка патологічних змін язика як симптомів гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ)

ГЕРХ - це розлад системи травлення, широко поширений в усіх вікових групах. У число її типових симптомів входять печія, відрижка і кардіальний больовий синдром, викликаний рефлюксом. 

Дивитися все

Стендова доповідь

Кількість слини і нальоту на язику в ділянці, пов'язаній з селезінкою і шлунком, відносять до числа потенційних індикаторів ризику і тяжкості ГЕРХ, які можна використовувати для її неінвазивної діагностики.

Передумови до проведення дослідження

ГЕРХ - це розлад системи травлення, широко поширений в усіх вікових групах. У число її типових симптомів входять печія, відрижка і кардіальний больовий синдром, викликаний рефлюксом. Позастравохідні симптоми ГЕРХ включають хронічний ларингіт, ерозію зубів, кашель, осиплість голосу, бронхіальну астму, диспепсію і нудоту.

 

ГЕРХ відноситься до інвалідизуючих захворювань з ризиком суттєвого зниження якості життя, сну і працездатності, а також розвитку психічних розладів. Удосконалення тактики її лікування - це одне з першочергових соціально значущих завдань, оскільки ГЕРХ являє собою не лише загрозу психічному і фізичному здоров'ю населення, а й становить велику статтю витрат системи охорони здоров'я.

Відповідно до клінічних рекомендацій Американської колегії гастроентерологів, золотого стандарту діагностики ГЕРХ не існує. Проте можна виділити традиційні підходи до об'єктивної оцінки клінічних проявів: проведення ендоскопії, амбулаторне спостереження рефлюксу або аналіз відповіді на кислотосупресивну терапію. 

Підтвердити ГЕРХ в присутності її типових симптомів можуть результати емпіричного, так званого пробного, лікування інгібіторами протонної помпи тривалістю 6-8 тижнів. Однак ця тактика пов'язана з декількома обмеженнями: (I) специфічність пробного лікування інгібіторами протонної помпи становить 54%, а чутливість - 78%; (II) негативні результати не є підставою для виключення ГЕРХ. Вже довгий час в якості основного інструменту для оцінки тяжкості порушень в слизовій оболонці стравоходу і шлунково-кишкового тракту використовують езофагогастродуоденоскопію.

Ендоскопія - інвазивна нехірургічна процедура, що дозволяє провести ретельне обстеження травного тракту пацієнта. Ендоскопію слід проводити за відсутності відповіді на антисекреторну терапію. Роль ендоскопії в лікуванні ГЕРХ полягає у встановленні сприятливого діагнозу і виключенні аденокарциноми стравоходу, ерозивного езофагіту, стравоходу Барретта і стриктури стравоходу. Однак у більшості людей з типовими симптомами ерозії немає. Це обмежує застосовність ендоскопії в якості інструменту для встановлення первинного діагнозу.

Відхилення кислотності в стравоході від норми відстежують головним чином за результатами імпеданс-pH-метрії в амбулаторних умовах. Дана процедура показана при відсутності відповіді на терапію інгібіторами протонної помпи і при наявності позастравохідних симптомів, особливо у пацієнтів з неерозивною рефлюксною хворобою в передопераційний період. Незважаючи на високу специфічність (85-100%) і чутливість (77-100%) застосовність цієї техніки по всьому світу суттєво обмежена, оскільки вимагає великих витрат часу і фінансів.

Ендоскопія пов'язана з ймовірністю розвитку кількох життєво небезпечних ускладнень, таких як інфекція, перфорація кишечника, кровотеча або седативний ефект. Існує потреба в розробці методології ранньої неінвазивної діагностики або скринінгу. Діагностика за язиком (один з інструментів традиційної китайської медицини) становить основу для розмежування симптомів і допомагає лікареві встановити точний діагноз і підібрати правильну тактику лікування. Внутрішні органи з'єднуються з язиком через меридіани. Таким чином, стан язика може відображати стан тіла, потік крові, рух енергії ци і, більш того, тяжкість захворювання.

Разом з тим інтерпретація отриманих таким чином даних часто носить суб'єктивний характер, залежить від особистого досвіду лікаря і вимагає врахування чинників навколишнього середовища. Робляться спроби усунути ці обмеження, і вже розроблено безліч комп'ютеризованих систем для кількісної та об'єктивної діагностики стану язика.

Система автоматизованої діагностики розпізнає і сканує язик, зчитує його характеристики і дозволяє проводити посегментно аналіз отриманого зображення із застосуванням призначених для користувача налаштувань кольору. Для комп'ютеризованого алгоритму характерна набагато більша узгодженість процесів, ніж для самостійної інтерпретації даних лікарем, який дотримується принципів традиційної китайської медицини. Результати, отримані із застосуванням системи автоматизованої діагностики, помірно узгоджуються з висновками лікарів, які дотримуються принципів традиційної китайської медицини.

Система автоматизованої діагностики надає об'єктивну інформацію про стан язика і задовольняє нагальним освітнім потребам студентів на етапі навчання діагностиці стану язика. В майбутньому комп'ютерна діагностика може допомогти в розвитку штучного інтелекту за допомогою машинного і глибокого навчання. Проведено безліч досліджень з пошуку взаємозв'язку між результатами візуалізації язика і такими захворюваннями, як дисменорея, ревматоїдний артрит, рак молочної залози та метаболічний синдром.


ОБГРУНТУВАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

Точність діагностики ГЕРХ за станом язика не розглядалася. Як наслідок, проведено дане дослідження.


МЕТА

Мета даного перехресного обсерваційного аналізу типу «випадок-контроль» полягала у вирішенні наступних завдань: (I) вивчити клінічні прояви ГЕРХ на язику, використовуючи комп'ютеризовану систему об'єктивного аналізу стану язика; (II) вивчити можливий взаємозв'язок між ГЕРХ і станом язика; (III) вивчити можливість застосування візуалізації язика в якості неінвазивного інструменту первинної діагностики ГЕРХ.

Методологія

Кінцеві точки дослідження

  • В якості кінцевих точок дослідження розглядали такі показники: (I) ступінь виразності нальоту на язику; (II) кількість слини і покрита нею площа; (III) ризик розвитку ГЕРХ

Результати

Вихідний рівень: статистично значущих відмінностей між групами не виявлено.

Кінцеві точки дослідження

  • У пацієнтів з ГЕРХ ступінь виразності нальоту на язику і кількість слини (у %), особливо в ділянці, пов'язаній з селезінкою і шлунком, були значно вищими, ніж у учасників з контрольної когорти. Значення площі під кривою операційних характеристик оператора (ROC-крива) для показників кількості слини і нальоту (%) на язику в ділянці, пов'язаній з селезінкою і шлунком, становили 0,606 ± 0,049 і 0,615 ± 0,050 відповідно.
  • Крім того, у міру збільшення кількості слини і нальоту на язику в ділянці, пов'язаній з селезінкою і шлунком (у %), ризик ГЕРХ збільшувався в 3,621 і 1,019 рази відповідно. Виразність нальоту на язику в ділянці, пов'язаній з селезінкою і шлунком (у %) у пацієнтів з важкістю ГЕРХ 0, А та >B ступенів за Лос-Анджелеською класифікацією становила 51,67 ± 18,72, 58,10 ± 24,60 і 67,29 ± 24,84 відповідно (рисунок 2).



Висновок

Для виявлення клінічних проявів підтвердженої ГЕРХ на язику в ході цього аналізу використовували комп'ютеризовану систему об'єктивного аналізу стану язика, а для оцінки їх можливої ​​діагностичної цінності - теоретичні знання. Встановлено, що більша кількість слини і густіший наліт на язику, зокрема покриття нальотом ділянки, пов'язаної з селезінкою і шлунком (%), вказують на наявність захворювання.

Кисла відрижка може сприяти значному збільшенню кількості слини і густоти нальоту в ділянці, пов'язаній з селезінкою і шлунком. У традиційній китайській медицині вивченню зображень язика відводять ключову роль. В першу чергу оцінюють зміни в його властивостях і оболонці. У нормі язик (утворений головним чином м'язами) повинен бути гнучким і мати вигляд світло-червоної маси з тонкою білою оболонкою. Відхилення від норми можуть допомогти лікарям встановити, що відбувається в організмі пацієнта.

Язик можна розділити на п'ять ділянок, що відображають стан різних анатомічних систем, а саме: нирок; серця і легень; селезінки і шлунку; печінки (ліва і права частки) і жовчі. Окрема роль відводиться нальоту: в традиційній китайській медицині його описують як речовину, що покриває язик подібно хутру, і вважають проявом енергії ци шлунку. Таким чином, язик (особливо ділянка, пов'язана з селезінкою і шлунком, а також наліт) потенційно може відображати стан травної системи.

Для язика пацієнтів з ГЕРХ характерна велика кількість слини і нальоту в ділянці, пов'язаній з селезінкою і шлунком. Згідно з однією з теорій традиційної китайської медицини, більш висока густота нальоту на язику при більшій кількості слини відповідає вогкості і мокроті, які пов'язані з конституційним типом ожиріння. Результати численних досліджень підтверджують, що ГЕРХ пов'язана з дієтичними звичками і ожирінням (одним з її етіологічних факторів).

ГЕРХ дійсно пов'язана з ожирінням. Встановлено, що зміна дієти і зниження маси тіла полегшують симптоми захворювання. Таким чином, вигляд язика може відображати зв'язок між ГЕРХ та ожирінням. Одним з ефективних методів оцінки чутливості і специфічності діагностики ГЕРХ за язиком є ROC-крива. Її будують за даними, отриманими при різних заданих порогових значеннях: вісь ординат відображає специфічність методики (істинно позитивні результати), а вісь абсцис - частоту хибнопозитивних результатів (1 мінус специфічність). Побудова такої ROC-кривої на додаток до результатів ендоскопії може підвищити цінність діагностики за станом язика.

Як показник точності зазвичай використовують площу під ROC-кривою: вона повинна становити більше 0,5. В рамках цього дослідження вивчали специфічність і чутливість діагностики ГЕРХ за кількістю слини і нальоту (%) на язику в ділянці, пов'язаній з селезінкою і шлунком. Отримані результати представляються багатообіцяючими і свідчать про можливість раннього виявлення порушень.

При рефлюксі в стравохід тяжкого ступеня приблизно у 10-15% хворих на ГЕРХ можуть розвинутися серйозні доброякісні новоутворення або передракові стани, також відомі як стравохід Барретта, при цьому хронічне травмування слизової оболонки може викликати злоякісну трансформацію. Для цієї популяції характерні більш низька якість життя, пов'язана зі здоров'ям, і більш високий економічний тягар, ніж для здорових осіб. Існує потреба в методах діагностики та лікування на ранніх стадіях захворювання. При більшій кількості слини і нальоту на язику в ділянці, пов'язаній з селезінкою і шлунком (%), спостерігається підвищений ризик важчого перебігу ГЕРХ.  

Діагноз за станом язика мав позитивну кореляцію з результатами ендоскопії. Відхилення від норми, виявлені за допомогою неінвазивної візуалізації язика, наприклад, в кількості слини і нальоту на ділянці, пов'язаній з селезінкою і шлунком, можуть допомогти лікарям перед ендоскопією. Проведено ряд досліджень зв'язку між шлунково-кишковими розладами і деякими характеристиками язика: температурою, густиною нальоту і мікробіотою.

Sun і співавт. відзначили зміни в метаболічних компонентах і мікроекологічних індексах нальоту на язику при хронічному гастриті, проте даних про густоту і інші характеристики шару нальоту в цій роботі немає. Згідно Kainuma і співавт., колір центральної області язика дозволяє виявити гострі зміни в слизовій оболонці шлунку. Hu і співавт. встановили, що у хворих на рак шлунку наліт на язику був значно густішим, ніж у здорових добровольців з контрольної групи. Спостерігали зв'язок між бактеріями і зовнішнім виглядом нальоту. Порівнянні результати були отримані і в популяції хворих на колоректальний рак. Разом з тим дослідники заявили, що слід перевірити чутливість діагностики за язиком і провести оцінку більшої кількості його характеристик. Wang і співавт. вивчали язик у хворих з пептичними виразками до і після терапії. Згідно з їхніми спостереженнями, після загоєння виразки наліт на язику ставав менш густим і офарблювався в білий колір, а виразність здуття під'язичних вен - значно знижувалася.

Встановлено, що ступінь взаємозв'язку між шлунково-кишковими порушеннями і змінами в нальоті на язику в ділянці, пов'язаній з селезінкою і шлунком, варіюється. Відмінності в клінічних проявах різних захворювань цього типу на язику потребують додаткових досліджень. Перевага даного обсерваційного аналізу полягає в тому, що оцінка стану язика носила кількісний і об'єктивний характер: вона здійснювалася з застосуванням комп'ютеризованої системи. Його результати можуть допомогти лікарям інтерпретувати медичні зображення і збирати кількісну і цінну інформацію за виглядом язика. Це підвищить узгодженість і надійність діагностики ГЕРХ.

Грунтуючись на даних про індивідуальні симптоми і зміни форми і кольору язика, лікарі, які дотримуються принципів традиційної китайської медицини, можуть оцінити ризик розвитку і тяжкість ГЕРХ до отримання ендоскопічних даних, що має особливу цінність при лікуванні людей, яким ендоскопія протипоказана. Крім того, навіть при відсутності симптомів, відхилення стану язика від норми можуть вказати лікарю на необхідність додаткової оцінки.

Таким чином, кількість слини і нальоту на язику в ділянці, пов'язаній з селезінкою і шлунком, може свідчити про наявність ГЕРХ. Діагностика ГЕРХ за станом язика відповідно до принципів традиційної китайської медицини має багатообіцяючі перспективи. Вона може допомогти лікарям в неінвазивній діагностиці ГЕРХ на ранній стадії.

Обмеження

  • Обмеженість вибірки, а саме її неоднорідність, могла призвести до систематичної помилки
  • Технічні обмеження не дозволяють отримати інформацію про під'язикову ділянку
  • Аналіз виконувався в рамках перехресного одноцентрового дослідження, що не передбачало використання сліпого методу, рандомізації або приховування схеми розподілу учасників

Клінічний висновок

Кількість слини і наліт на язику в ділянці, пов'язаній з селезінкою і шлунком, є потенційними неінвазивними індикаторами ГЕРХ і, як наслідок, можуть служити допоміжним інструментом для прогнозування ризику розвитку і тяжкості ГЕРХ.

Джерело:

Medicine (Baltimore).

Стаття:

Tongue diagnosis indices for gastroesophageal reflux disease A cross-sectional, case-controlled observational study

Автори:

Tzu-Chan Wu і співавт.

Коментарі (0)

Ви хочете видалити цей коментар? Будь ласка, вкажіть коментар Невірний текстовий зміст Текст не може перевищувати 1000 символів Щось пішло не так Скасувати Підтвердити Підтвердити видалення Приховати відповіді Вид Відповіді дивитися відповіді en ru ua
Спробуй: