EN | UA
EN | UA

Підтримка Медзнат

Назад

Панорамні рентгенограми та кількісна ультразвукова сонометрія променевої кістки та фаланги третього пальця для оцінки мінеральної щільності кісткової тканини в жінок у постменопаузі

Панорамні рентгенограми та кількісна ультразвукова сонометрія променевої кістки та фаланги третього пальця для оцінки мінеральної щільності кісткової тканини в жінок у постменопаузі Панорамні рентгенограми та кількісна ультразвукова сонометрія променевої кістки та фаланги третього пальця для оцінки мінеральної щільності кісткової тканини в жінок у постменопаузі
Панорамні рентгенограми та кількісна ультразвукова сонометрія променевої кістки та фаланги третього пальця для оцінки мінеральної щільності кісткової тканини в жінок у постменопаузі Панорамні рентгенограми та кількісна ультразвукова сонометрія променевої кістки та фаланги третього пальця для оцінки мінеральної щільності кісткової тканини в жінок у постменопаузі

Панорамну рентгенографію зазвичай застосовують серед пацієнтів більш старшого віку з метою оцінки стану порожнини рота до початку стоматологічних процедур. 

Дивитися все

Гловні тези

Мандибулярний кортикальний індекс можна використовувати як інструмент скринінгу для виявлення остеопорозу. Кількісна ультразвукова сонометрія фаланги третього пальця — це ефективний метод оцінки стану кісткової тканини.

Передумови до проведення дослідження

Національний інститут охорони здоров'я (NIH) США дав визначення остеопорозу як порушенню зі сторони скелету, що характеризується зниженням щільності кісткової тканини, з підвищенням ризику переломів. Існує ряд методів оцінки мінеральної щільності кісткової тканини (МЩКТ), таких як двоенергетична рентгенівська абсорбціометрія (ДЕРА, яка вважається загальноприйнятим стандартним методом). Кількісна ультразвукова сонометрія (КУС) — це новітній метод, при застосуванні якого пацієнт не піддається впливу опроміненням. Це ефективний та економічний метод оцінки МЩКТ на ділянках скелету, де переважає кортикальна речовина кістки, таких як п'яткова кістка та, останнім часом, проксимальні фаланги. Однак, дослідження, у яких розглядається узгодженість між панорамними рентгенограмами та КУС променевої кістки й фаланг, були відсутні.

Панорамний знімок порожнини рота — найбільш розповсюджений діагностичний інструмент, що використовується до початку стоматологічних процедур. Однією з переваг застосування панорамних рентгенограм є їхня економічність. Останніми десятиліттями панорамні рентгенограми стали об'єктом зацікавленості дослідників. Таким чином, стоматологи можуть значно сприяти прогнозуванню ризику перелому кісток. Панорамні знімки порожнини рота використовували для прогнозування низької мінеральної щільності кісткової тканини в пацієнтів. Панорамні знімки порожнини рота можуть використовуватися практикуючими лікарями для оцінки ризику переломів та остеопорозу.


Обґрунтування дослідження:

Це дослідження виконали для оцінки взаємозв'язку між результатами КУС фаланг та променевої кістки й результатами панорамної рентгенографії.


Мета:

Оцінити ефективність панорамної рентгенографії з використанням морфометричного аналізу під час діагностики та виявлення остеопенії й остеопорозу в жінок у постменопаузі

Методологія

Результати дослідження:

  • Морфометричний аналіз нижньої щелепи, включно із вимірюванням відстані між верхнім і нижнім краєм нижньої щелепи, одразу за підборідним отвором (Н), відстань: підборідний отвір — кортикальний шар нижньої щелепи (ІМ), ширина кортикального шару нижньої щелепи в області підборіддя (MCW)
  • Мінеральну щільність кісткової тканини оцінювали методом КУС променевої кістки та проксимальної фаланги третього пальця

Час: Н/З

Результати

  • Морфометричний аналіз нижньої щелепи вказує на таке: висота нижньої щелепи складає 13,42–34,42 мм.
  • Зареєстрована ширина кортикального шару нижньої щелепи склала 3,31 мм.
  • Середнє значення панорамно-мандибулярного індексу (PMI) склало 0,33, а мандибулярне співвідношення (MR) — 2,57.
  • Оцінка стану скелету свідчить про те, що в променевій кістці спостерігається вище значення швидкості звуку, яка залежить від амплітуди (Ad-SoS), аніж у фаланзі третього пальця, а Т-показники для фаланги були нижчими за такі для променевої кістки.
  • Частоту виникнення остеопенії оцінювали за Т-показником для променевої кістки, який склав < −1,0 у 22 пацієнтів, та за Т-показником для фаланги — у 39 пацієнтів
  • У 48 жінок у постменопаузі кортикальний шар нижньої щелепи класифікували як категорію C1, у 37 пацієнтів — як категорію C2, й у 12 пацієнтів — як категорію C3. У жінок більш старшого віку спостерігається вищий мандибулярний кортикальний індекс (MCI)
  • Було встановлено, що значення MCI пов'язані зі станом скелету, а також H, MCW і MR, при значенні p = 0,01. Зв'язок між Т-показником для фаланги та PMI, MR чи MCW був відсутнім.

Висновок

Панорамну рентгенографію зазвичай застосовують серед пацієнтів більш старшого віку з метою оцінки стану порожнини рота до початку стоматологічних процедур. Крім того, її застосовують для оцінки стану кісткової тканини. За результатами ряду досліджень, такі рентгенограми можна використовувати для виявлення пацієнтів із низькою МЩКТ. У цьому дослідженні представлені дані з порівняння результатів, що були отримані методом панорамної рентгенографії та КУС фаланг і променевої кістки.

Результати цього дослідження свідчать про відсутність зв'язку між MCW і T-показником для фаланги, а також між Ad-SoS і T-показником для фаланги. Крім того, як PMI, так і MR не були корисними при виявленні остеопорозу в жінок. Результати цього дослідження відповідають результатам попередніх досліджень, що свідчить про недоцільність застосування PMI та MR, однак підкреслює ефективність застосування MCI та MCW як інструменту скринінгу при остеопорозі.

У цьому дослідженні встановлено взаємозв'язок між формою кортикального шару нижньої щелепи та станом кісткової тканини. Результати дослідження свідчать про те, що МСІ можна ефективно оцінити за допомогою панорамних рентгенограм, які, у свою чергу, можна використовувати для діагностики остеопорозу. Крім того, їх можна використовувати для оцінки МЩКТ. Після оцінки панорамних знімків порожнини рота в стоматологічних клініках можна виконати діагностику остеопорозу в пацієнток.

Клінічний висновок

У цій роботі запропоновано вкрай простий і потенційно ефективний метод діагностики остеопорозу. Пацієнток можна направляти на діагностику остеопорозу за оцінкою панорамних знімків порожнини рота в стоматологічних клініках.

Джерело:

BMC Oral Health201818:127

Стаття:

Panoramic radiographs and quantitative ultrasound of the radius and phalanx III to assess bone mineral status in postmenopausal women

Автори:

Katarzyna Grocholewicz та співавт.

Коментарі (0)

Рекомендації

Ви хочете видалити цей коментар? Будь ласка, вкажіть коментар Невірний текстовий зміст Текст не може перевищувати 1000 символів Щось пішло не так Скасувати Підтвердити Підтвердити видалення Приховати відповіді Вид Відповіді дивитися відповіді en ru ua
Спробуй: