EN | UA
EN | UA

Підтримка Медзнат

Назад

Вплив когнітивно-поведінкової терапії на психічне здоров'я пацієнтів із розладами, пов'язаними із вживанням психоактивних речовин

пов'язані із вживанням психоактивних речовин пов'язані із вживанням психоактивних речовин
пов'язані із вживанням психоактивних речовин пов'язані із вживанням психоактивних речовин

Зростання чисельності населення та його старіння сприяють підвищенню поширеності розладів, спричинених вживанням психоактивних речовин (ПАР), які впливають на стан психічного здоров'я.

Дивитися все

Гловні тези

У осіб із розладами, пов'язаними із вживанням психоактивних речовин (зокрема, при зловживанні опіатами), проведення короткострокового курсу когнітивно-поведінкової терапії є доцільним з точки зору зниження виразності безсоння та тривоги.

Передумови до проведення дослідження

Зростання чисельності населення та його старіння сприяють підвищенню поширеності розладів, спричинених вживанням психоактивних речовин (ПАР), які впливають на стан психічного здоров'я. У цьому рандомізованому контрольованому дослідженні (РКД) вивчали ефективність проведення короткострокового курсу когнітивно-поведінкової терапії (КПТ) щодо покращення загального стану здоров'я у осіб, які зловживають опіоїдами.

Методологія

У рамках дослідження 40 осіб, які зловживають опіоїдами, з відповідним діагнозом, встановленим психіатром, рандомізували у дві наступні групи по 20 осіб у кожній:

  • контрольну групу: середній вік учасників становив 37,95±7,64 роки; вони отримували підтримуючу терапію метадоном (ПТМ);
  • групу втручання: середній вік пацієнтів становив 43,85±9,92 роки; вони пройшли 4 сеанси КПТ у поєднанні з ПТМ.

Учасники з обох груп заповнювали опитувальник загального стану здоров'я (GHQ) з 28 пунктів на початку та наприкінці дослідження. Для аналізу даних використовували програму SPSS версії 26 (компанія IBM) та такі статистичні критерії, як хі-квадрат, t-критерій, критерій Манна-Уітні і т.д. Досягнення статистичної значущості під час використання всіх критеріїв підтверджували при p < 0,05.

Результати

Статистично значущі відмінності за рівнем освіти та статтю між групами дослідження були відсутні. При цьому спостерігалися статистично значущі відмінності за такими показниками, як сімейний стан та працевлаштування (p = 0,025 та 0,002). Статистично значущі відмінності між групами при оцінці за опитувальником GHQ-28 та за його підкатегоріями були відсутні, за винятком оцінок безсоння і тривоги у групі втручання (p = 0,038). Після проведення лікування результати аналізу оцінок за шкалою Лайкерта зі значенням відсічення на рівні 23 балів не вказували на наявність статистично значущої різниці щодо психотичних розладів у групі втручання.

Висновок

Короткострокова КПТ позитивно впливає на психічне здоров'я, зокрема дозволяє знизити тяжкість порушень сну і виразність тривоги. Однак така терапія не має значного впливу на виразність депресії, соматичні симптоми та порушення соціального функціонування у пацієнтів.

Джерело:

BMC Psychiatry

Стаття:

Effects of brief cognitive behavioral therapy on mental health in substance-related disorder: a randomized controlled trial

Автори:

Seyed Mohammad Amin Alavi і співавт.

Коментарі (0)

Рекомендації

Ви хочете видалити цей коментар? Будь ласка, вкажіть коментар Невірний текстовий зміст Текст не може перевищувати 1000 символів Щось пішло не так Скасувати Підтвердити Підтвердити видалення Приховати відповіді Вид Відповіді дивитися відповіді en ru ua
Спробуй: