Зростання чисельності населення та його старіння сприяють підвищенню поширеності розладів, спричинених вживанням психоактивних речовин (ПАР), які впливають на стан психічного здоров'я.
У осіб із розладами, пов'язаними із вживанням психоактивних речовин (зокрема, при зловживанні опіатами), проведення короткострокового курсу когнітивно-поведінкової терапії є доцільним з точки зору зниження виразності безсоння та тривоги.
Зростання чисельності населення та його старіння сприяють підвищенню поширеності розладів, спричинених вживанням психоактивних речовин (ПАР), які впливають на стан психічного здоров'я. У цьому рандомізованому контрольованому дослідженні (РКД) вивчали ефективність проведення короткострокового курсу когнітивно-поведінкової терапії (КПТ) щодо покращення загального стану здоров'я у осіб, які зловживають опіоїдами.
У рамках дослідження 40 осіб, які зловживають опіоїдами, з відповідним діагнозом, встановленим психіатром, рандомізували у дві наступні групи по 20 осіб у кожній:
Учасники з обох груп заповнювали опитувальник загального стану здоров'я (GHQ) з 28 пунктів на початку та наприкінці дослідження. Для аналізу даних використовували програму SPSS версії 26 (компанія IBM) та такі статистичні критерії, як хі-квадрат, t-критерій, критерій Манна-Уітні і т.д. Досягнення статистичної значущості під час використання всіх критеріїв підтверджували при p < 0,05.
Статистично значущі відмінності за рівнем освіти та статтю між групами дослідження були відсутні. При цьому спостерігалися статистично значущі відмінності за такими показниками, як сімейний стан та працевлаштування (p = 0,025 та 0,002). Статистично значущі відмінності між групами при оцінці за опитувальником GHQ-28 та за його підкатегоріями були відсутні, за винятком оцінок безсоння і тривоги у групі втручання (p = 0,038). Після проведення лікування результати аналізу оцінок за шкалою Лайкерта зі значенням відсічення на рівні 23 балів не вказували на наявність статистично значущої різниці щодо психотичних розладів у групі втручання.
Короткострокова КПТ позитивно впливає на психічне здоров'я, зокрема дозволяє знизити тяжкість порушень сну і виразність тривоги. Однак така терапія не має значного впливу на виразність депресії, соматичні симптоми та порушення соціального функціонування у пацієнтів.
BMC Psychiatry
Effects of brief cognitive behavioral therapy on mental health in substance-related disorder: a randomized controlled trial
Seyed Mohammad Amin Alavi і співавт.
Коментарі (0)