Мета цього багатоцентрового одномоментного дослідження полягала у виявленні факторів ризику розвитку тяжкої депресії та суїцидальних думок у великій вибірці медичних працівників.
Приблизно 12,9 % опитаних лікарів мали великий депресивний розлад, а 9,7 % — суїцидальні думки.
Мета цього багатоцентрового одномоментного дослідження полягала у виявленні факторів ризику розвитку тяжкої депресії та суїцидальних думок у великій вибірці медичних працівників.
З використанням методу підбору за показником схильності (псевдорандомізації) до дослідження було включено 1343 учасники. Було проведено збирання великого обсягу даних, що стосуються демографічних характеристик, раціону харчування, факторів, пов'язаних із способом життя та умовами праці, а також психологічних аспектів з використанням опитувальника, що самостійно заповнюється учасниками дослідження. З використанням відповідних шкал проводили оцінку виразності депресії, фізичної активності, підтримки з боку роботодавця, наявності психологічних ресурсів для досягнення успіху на роботі, якості сну та професійного «вигоряння». Розрахунок скоригованих відношень шансів та 95 % довірчих інтервалів виконували з використанням методу бінарної парної логістичної регресії.
У 12,90% лікарів, які взяли участь у дослідженні, була тяжка депресія, а у 9,70% - суїцидальні думки. Присутність великого депресивного розладу та суїцидальних думок була пов'язана з чотирма незалежними факторами ризику, що перекривають один одного: погіршення якості сну (відношення шансів (ВШ) = 1,317, ВШ = 1,200 відповідно); менший обсяг психологічних ресурсів для досягнення успіху на роботі (ВШ = 0,899, ВШ = 0,835); більш виразна деперсоналізація (ВШ = 1,086, ВШ = 1,097); і нижчі особисті досягнення (ВШ = 0,963, ВШ = 0,962).
Основними факторами ризику присутності великого депресивного розладу були невідповідна кількість робочих годин на тиждень (<40 год порівняно з 40-60 год; ВШ = 2,812, > 60 год порівняно з 40-60 год; ВШ = 1,945) і більше виразне емоційне виснаження (ВШ = 1,112). Основними чинниками ризику присутності суїцидальних думок були завищені очікування від використання психологічних ресурсів задля досягнення успіху на роботі (ВШ = 1,077).
Серед лікарів було виявлено високу поширеність великого депресивного розладу та суїцидальних думок, а також певних загальних факторів ризику розвитку обох патологічних станів. Отримані результати свідчать на користь існуючих теорій розвитку депресії та вказують на гостру необхідність проведення додаткових досліджень різних втручань, які дозволять поліпшити психічне здоров'я лікарів.
Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology
The prevalence and risk factors for major depression and suicidal ideation in medical residents based on a large multi-center cross-sectional study using the propensity score-matched method
Song Bai і співавт.
Коментарі (0)