Мета перехресного дослідження полягала в оцінці якості життя, пов'язаного зі здоров'ям ротової порожнини (OHRQoL), під час спалаху коронавірусу, а також у вивченні його можливого зв'язку з психосоціальними факторами, такими як психологічний стрес, тривога та депресія.
У пацієнтів із COVID-19 в анамнезі та підвищеним рівнем стресу, депресії та тривоги відзначалося зниження якості життя, пов'язаного зі здоров'ям порожнини рота.
Мета перехресного дослідження полягала в оцінці якості життя, пов'язаного зі здоров'ям ротової порожнини (OHRQoL), під час спалаху коронавірусу, а також у вивченні його можливого зв'язку з психосоціальними факторами, такими як психологічний стрес, тривога та депресія.
У цьому дослідженні з використанням опитувальників додатковими питаннями були такі: чи змінився режим гігієни порожнини рота учасників під час пандемії COVID-19 і якою мірою симптоми порожнини рота виявлялися і прогресували порівняно з періодом до пандемії.
Дослідники розробили опитування для оцінки OHRQoL, ступеня тяжкості тривоги, стресу та депресії, а також специфічних факторів, які на них впливають, у досліджуваній когорті. Були використані валідовані опитувальники, такі як опитувальник для оцінки здоров'я пацієнта (PHQ-4), німецька версія опитувальника Профіль впливу стоматологічного здоров'я (OHIP-G14) і шкала оцінки стресу PHQ. Опитування пройшли загалом 1178 пацієнтів.
Сумарна оцінка OHIP-G14 склала 4,8 ± 7,5, що вказувало на задовільну якість життя, пов'язаного зі здоров'ям порожнини рота. Приблизно у 27 % учасників (n = 305) відзначався больовий м'язово-лицевий синдром, у 21 % учасників (n = 248) – зубний біль, у 31 % учасників (n = 356) – підвищена чутливість зубів, а у 23 % учасників (n = 270) - проблеми зі слизовою оболонкою. Тривога та депресія були легкого або середнього ступеня тяжкості (по PHQ-4: 2,4 ± 2,6), а стрес (за шкалою оцінки стресу PHQ: 4,5 ± 3,5) — легкого ступеня.
У 38% учасників було зареєстровано більш високе емоційне навантаження за суб'єктивною оцінкою порівняно з періодом до пандемії. У учасників з більш високим, аналогічним або меншим емоційним навантаженням спостерігалися статистично значущі відмінності в оцінці OHRQoL, а також ступеня тяжкості стресу, депресії та тривоги порівняно з періодом до пандемії. Згідно з отриманими даними, наявність коронавірусної інфекції та більш високий ступінь тяжкості стресу, депресії та тривоги пов'язані зі зниженням OHRQoL.
Обмежувальні заходи під час пандемії COVID-19 мали безпосередній та довгостроковий вплив на оцінку OHRQoL пацієнтів, що може бути пов'язано з психосоціальними факторами. Однак необхідно додатково оцінити психосоціальні наслідки пандемії та їхній зв'язок зі здоров'ям порожнини рота.
Scientific Reports
Impact of the COVID-19 pandemic on oral health and psychosocial factors
Antonio Ciardo і співавт.
Коментарі (0)